Lingwistycznie.

Albo mój angielski nadaje się do kapitalnego remontu, albo w wyrażeniu „gradient descent” słowo „gradient” pełni rolę przymiotnika, a nie rzeczownika, i polskie tłumaczenie winno brzmieć jak coś a’la „zejście gradientowe”, a nie „gradient prosty”! Tłumaczenie „gradient descent” tak, jakby przymiotnik był na drugiej pozycji, a nie pierwszej, na kilometr zajeżdża hiszpańszczyzną albo jakimś innym romańskim, a nie angielszczyzną.

A przynajmniej nie moją angielszczyzną. Albo mi się chce spać, czego też nie wykluczam. Ale nawet działanie tej metody – opadanie na wykresie w kierunku minimum funkcji – też potwierdza moją wersję. Tym bardziej, że żeby tłumaczyć „descent” jako prosty, trzeba mieć naprawdę dziwny słownik.

2 myśli w temacie “Lingwistycznie.

  1. Zasadniczo masz rację i tak by było, gdyby tłumaczyć dosłownie. Jednak wrzuciłem „gradient prosty” w wyszukiwarkę i wygląda, że w grafice (CSS) używają takiego zwrotu. Więc może błędu nie ma.

    Polubienie

  2. Szybkie szukanie twierdzi, że Twój „gradient prosty/liniowy” to po angielsku zdaje się „linear gradient”. Tak jest faktycznie OK i – na ile ogarniam temat – dotyczy łagodnego, liniowego przejścia pomiędzy kolorami. I to trzyma się kupy. A moje dotyczy metody algorytmów m.in. sztucznej inteligencji.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s