Skala inwigilacji.

Założyłem stronę na fejsie dla korpo. Na mailu korporacyjnym, dedykowanym tylko do tego, skrzynka założona dzisiaj, nic z niej jeszcze nie pisałem. Jako telefon potwierdzający podałem numer używany tylko w biurze. A wtem nagle Cukier proponuje mi klientów jako znajomych.

Jak?

Odpowiedzi widzę dwie: pierwsza to kojarzenie po IP, połączone z jakąś formą inwigilacji poczty [w przypływie paranoi przez parę minut próbowałem zrobić to tylko poprzez dedykowane, wirtualizowane Ubuntu, ale szybko mi jednak przeszło]. Druga – to link n-tego stopnia przez podany numer telefonu, na który dzwonią klienci, udostępniający Cukierowi zapewne nawet zdjęcia swoich majtek.

Chore.

2 myśli w temacie “Skala inwigilacji.

  1. Stronę firmy można założyć, zdaje się, bez podawania emaila ani numeru telefonu. Jeśli natomiast firma założyła profil jako osoba prywatna, to chociażby Androidowa aplikacja Facebooka prosi o dostęp do listy kontaktów, więc mogła takiego skojarzenia dokonać w oparciu o dane przekazane przez klientów. Z kolei LinkedIn ma funkcjonalność importu listy kontaktów z e-poczty, przy czym pyta wtedy o… hasło do tejże e-poczty (chyba że dostawca pozwala pobrać listę kontaktów z wykorzystaniem OAutha).

    Polubienie

  2. Chyba już wiem, to była opcja nr 2: z telefonu, który podałem, koleżanka dzwoniła do ludzi, których FB zarekomendował mi jako znajomych, a z kolei ten numer był zapewne zapisany w ich książkach telefonicznych [bo na samym telefonie niczego nie instalowałem].

    Bez telefonu pewnie by się i dało [bez maila nie wiem], FB upomniał się o niego w momencie chęci zmiany tego identyfikatora po „@”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s