No to już jest kurna skandal.

Niby mamy państwo neutralne światopoglądowo. Niby wszyscy wiemy, że klerowi zależy jedynie na utrzymywaniu ciemnoty wśród mas. Niby wiemy, że prawdziwie otwarty umysł może być chowany jedynie na lekturze Dzieł Wybranych Adama Michnika [poważnie, jest taka seria wydawnicza!]. Niby wiemy, że katolik rozumiejący definicję „polimer z grupy poliakrylanów otrzymywany przez polimeryzację akryloamidu” to hipostaza [w znaczeniu potocznym, oczywiście – i to jeszcze jaka, LOL xD]. A jak przychodzi do szczegółów, to na odpór kreciej robocie brakuje sił i czujności.

Ot, choćby rekrutacja do gimnazjów. Młode umysły, wiedzy chłonne [bo narodowca to wiadomo, pałą przez łeb, ale błędem statystycznym trafi się jakiś oczytany – albo zwyczajnie większy – i wtedy chcąc nie chcąc trzeba wznieść się na poziom argumentów] i ich rodzice szukają porządnych szkół z dobrymi wynikami. A tutaj porażka. Zamiast poprosić o pomoc jakiś instytut badania opinii publicznej, stworzyć jakiś sondaż i przepytać ankietowanych, faszyści z MENu, wespół z ich kolesiami pismakami, umyślili sobie rankingi szkół wg średnich ocen na egzaminach gimnazjalnych. I potem przedostają się do prasy takie nieodpowiedzialne przecieki [źródło: Gazeta Krakowska]:

Średni procentowy wynik egzaminu gimnazjalnego [początek rankingu krakowskiego], część humanistyczna [2012]:

Publiczne Gimnazjum o. Pijarów: 90,7%

Prywatne Gimnazjum im. M. Reja: 87,2%

Salezjańskie Gimnazjum Publiczne: 86,9%

Prywatne Gimnazjum, ul. Stroma: 86,7%

Społeczne Gimnazjum im. Słowackiego: 84,8%

A w drugiej piątce jest jeszcze gorzej, są jeszcze 3 sekciarskie szkoły. Podejrzewam – nie sprawdzałem, szczerze mówiąc – że z innymi częściami gimboegzaminu jest podobnie.

* * *

Hahahaha, żartowałem. No przecież nikt obyty nie będzie brał na poważnie wyników procentowych, gdzie wiadomo, że dzieci prywaciarzy mają lepszy start i w ogóle mają lepsze warunki do nauki [rodzice się nakradli, więc dzieci mają z górki]. Nie mówiąc o tym, że powyższy ranking pochodzi z 2012 r. Do celów porównawczych w oświacie wymyślono EWD aka Edukacyjną Wartość Dodaną, czyli miernik oparty na delcie między egzaminami końcowymi a wstępnymi, czyli faktyczną „wartość edukacyjną” szkoły. Na szczęście mamy nowsze, lepsze dane, obrazujące czołówkę rankingu EWD w Krakowie [źródło: Dziennik Polski].

1. Publiczne Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów im. ks. St. Konarskiego

2. Prywatne Gimnazjum nr 8 im. Mikołaja Reja

3. Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny z Nazaretu

4. Społeczne Gimnazjum nr 7 im. Juliusza Słowackiego

5. Gimnazjum Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

* * *
Zaraz, moment… Tego, no… nie macie co robić, tylko czytać jakieś nic nie wnoszące notki? Zajmijcie się czymś innym, z pewnością jakaś hydra reakcji znów gdzieś indziej w internetach podniosła właśnie łeb.

3 myśli w temacie “No to już jest kurna skandal.

 1. Dobry troll, Torero, bo intelektualnie na poziomie gimnazjalisty. Na wykopie miałbyś wzięcie, ale tutaj zagląda już sam joggerowy beton, czyli staruchy w wieku 30 lat i więcej.

  Szkopuł tkwi w metodach uczenia się (a nie nauczania) i w motywacji. Przede wszystkim w szkołach publicznych chodzi każdy, kto musi i często nauczyciele muszą zaniżać poziom do najsłabszych uczniów, aby klasa ogarnęła minimum programowe. Drugi problem to metody uczenia się. Wszystkie badania dowodzą, że odręczne pisanie znacząco sprzyja polepszeniu retencji informacji w pamięci. Błędem współczesnej edukacji jest parcie we wszędobylskie multimedia, które de facto tylko rozpraszają i działają ujemnie na proces uczenia się.

  To co zaważa na wynikach szkół katolickich to tradycyjny sposób postrzegania życia, który – co logiczne – nakazuje uczyć się w sposób tradycyjny.

  Drugi czynnik, który ignorujesz to fakt skali wielkości. Szkół publicznych jest mnóstwo. Szkół katolickich jest mało i to już tworzy pewnego rodzaju elitarność.

  Z czym już całkowicie przesadziłeś, to z ciemnotą. Problem z ludźmi religijnymi jest taki, że jest to grupa mająca prowincjonalne poglądy i wąskotorowe myślenie. In-Vitro jest złe, bo „to zabawa w boga”, ale „wybudzenie ze śpiączki / wyleczenie katarakty / tworzenie sztucznych kończyn z plastiku” jest ok (nikt nie podnosi argumentu, że to też jest zabawa w boga). Katolicy głoszą „uniwersalne wartości o miłosierdziu, wybaczeniu i pojednaniu”, ale „pedały do gazu, bo to wybryk natury i eurohomopropaganda” (nie widzą tutaj sprzeczności w czymś takim jak ‚wybryk natury’ i efekt ‚propagandy’). I na przykładzie Papieża IV RP: Tomasza Terlikowskiego. Najświętszy z najświętszych papieży w sposób obsceniczny wtrąca się w cudze życie i komentuje poczynania innych ludzi jak to było w przypadku Angeliny Joli, która prewencyjnie dokonała zabiegu wycięcia piersi, czego brak prawdopodobnie zakończyłby się śmiercią jak to było w przypadku 3 kobiet z jej najbliższej rodziny.

  Lubię wolność wypowiedzi i cenię ją za jedną rzecz. Za to, że wolność wiąże się z odpowiedzialnością. Fakt, że Terlikowski wciąż głosi swoje herezje niezgodne z nauką Jezusa świadczy o tym, że jego poglądy pokrywają się z poglądami większości jego odbiorców. Katolicy w Polsce nie mają już przyzwoitości. Ale nie tylko w Polsce. Swego czasu w Ameryce Łacińskiej było głośno o 9 letniej dziewczynce w ciąży. Ponieważ ciąża zagrażała jej życiu, postanowiono dokonać aborcji. Sprawa stała się medialna, narodowa i w końcu transatlantycka. Na dziewczynkę, jej rodzinę i lekarza nałożono ekskomunikę oraz inne straszne klątwy lokalnego szamana. I o ile nie mam wątpliwości co do oceny moralnej, to zastanawiam się kto tym pojebom z biskupiego kółka wmówił, że dwa trupy są lepsze od jednego? Jezus Chrystus?

  Ponadto jeśli Bóg dał człowiekowi wolą wolę, to powinien jej móc używać także do grzeszenia i uczenia się na własnych błędach. Sytuacja społeczno-polityczna w kraju wygląda tak: Polak-Katolik to osoba krzycząca, że jest dyskryminowana, bo nie może dyskryminować innych.

  I to jest ta ciemna masa, która wszystkich boli. Nie mieszaj do tego systemu edukacji. 😉

  Polubienie

 2. @quest:

  > Dobry troll, Torero, bo intelektualnie na poziomie gimnazjalisty. Na wykopie miałbyś wzięcie, ale tutaj zagląda już sam joggerowy beton, czyli staruchy w wieku 30 lat i więcej.

  Jeśli joggerowy beton ma lat trzydzieści parę i niektórzy jego przedstawiciele wciąż się ze mną nie zgadzają, to masz rację i faktycznie dowodzi to pewnego zabetonowania, ale czy to naprawdę powód do dumy?…

  > Przede wszystkim w szkołach publicznych chodzi każdy, kto musi i często nauczyciele muszą zaniżać poziom do najsłabszych uczniów, aby klasa ogarnęła minimum programowe.

  Chyba u twojej starej. Osobiście uczęszczałem do publicznych, a jakże, w dodatku niekoniecznie wielkomiejskich, i nauczyciele, umiejący równać w górę, zdarzali się całkiem często, więc tezę odrzucamy i przechodzimy do następnej.

  > Błędem współczesnej edukacji jest parcie we wszędobylskie multimedia, które de facto tylko rozpraszają i działają ujemnie na proces uczenia się. To co zaważa na wynikach szkół katolickich to tradycyjny sposób postrzegania życia, który – co logiczne – nakazuje uczyć się w sposób tradycyjny.

  Czy mógłbyś proszę na czas naszej konwersacji przestać ssać paluch, z którego wysysasz te mundrości? Albo przynajmniej je jakoś udowodnić?

  Tacy pijarzy krakowscy na przykład zamiatają w olimpiadach informatycznych. http://www.gim52.pijarzy.pl/sukcesy-2014-2015 Ja wiem, że droga do sukcesu jest ciężka i stroma, ale nie sądzę, żeby myślenie algorytmiczne ichniejszych laureatów było wspomagane sorobanem czy innym suwakiem logarytmicznym.

  Last [w tej kwestii] but not least: jeśli toporność jest zaletą, jakaż to instytucja broni szkołom państwowym zżynać metodykę od tego ciemnogrodu?

  > Drugi czynnik, który ignorujesz to fakt skali wielkości. Szkół publicznych jest mnóstwo. Szkół katolickich jest mało i to już tworzy pewnego rodzaju elitarność.

  Czyli że jeśli np. rastafarianie założą własne gimnazjum, to z automatu wskoczy ono na pierwsze miejsce we wszystkich rankingach? Nie ogarniam takiej logiki, naprawdę.

  > Problem z ludźmi religijnymi jest taki, że jest to grupa mająca prowincjonalne poglądy i wąskotorowe myślenie. In-Vitro jest złe, bo „to zabawa w boga”, ale „wybudzenie ze śpiączki / wyleczenie katarakty / tworzenie sztucznych kończyn z plastiku” jest ok (nikt nie podnosi argumentu, że to też jest zabawa w boga).

  Celniejszego argumentu na wąskie horyzonty myślowe znaleźć nie mogłeś, choć nie jestem pewien, czy spodoba Ci się adresat tego zarzutu. Naprawdę nie widzisz różnicy między kwestią życia i śmierci [wiążącą się – najmniej! – z wątpliwościami etycznymi], a zabiegami typu „win-win”?

  > Katolicy głoszą „uniwersalne wartości o miłosierdziu, wybaczeniu i pojednaniu”, ale „pedały do gazu (…)

  Jakiś cytacik na zgodność drugiej części powyższego z Magisterium KK? Kto tu trolluje?

  > I na przykładzie Papieża IV RP: Tomasza Terlikowskiego. (…)

  Sarkazm odbieram jako wymuszony, gdyż albowiem bez powyższego nie mógłbyś zbudować swojej kolejnej tezy wyjętej w zasadzie wiadomo skąd, ale głośno mówić się nie godzi, prawda?

  Inaczej, prościej: chcesz w końcu tej wolności słowa czy nie? Czy standardowo po ateistycznemu, czyli selektywnie?

  > Ponadto jeśli Bóg dał człowiekowi wolą wolę, to powinien jej móc używać także do grzeszenia i uczenia się na własnych błędach.

  Pierwsze logiczne spostrzeżenie, choć konkluzja już standardowa. Oczywiście może używać. I używa – przy Twoim zdecydowanym sprzeciwie, jak widać.

  > Sytuacja społeczno-polityczna w kraju wygląda tak: Polak-Katolik to osoba krzycząca, że jest dyskryminowana, bo nie może dyskryminować innych.

  Wybacz, ale na taki poziom ogólności we flejmach robię się już chyba za stary. Ukłony.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s