Popcorn anyone?

Dzisiejsze [i wczorajsze, i przedwczorajsze, etc.] rozmówki greckie to tylko pic na wodę fotomontaż. Dzisiejsze 0H znów pozabierało zabawki i opublikowało listę płatności Grecji dla spłaty zadłużenia, czyli weźmy zatańczmy zorbę, albo cuś…

Dla całości obrazu przypominam, że przedmiotem rozmów w tym tygodniu jest kwota 1.6 miliarda euro. A żeby nie być tak skrajnie pesymistycznym – zwracam uwagę, że poniższe kwoty dla porównania z 1.6 czegośtam są całoroczne, czyli będzie sobie można to rozbić na kilka miesięcy, mharharharhar.

Jak pisałem parę dni temu, tego typu długi – podobnie jak zobowiązania zalewarowanego!! banku – są niemal całkowicie niespłacalne. Nie dość, że tej kasy nie ma Grecja, to za moment nie będzie jej po drugiej stronie [cóż, że tylko w Optimie…] miał ktoś inny. Najprawdopodobniej – zbail-inowani, czyli większość z nas. Nie w formie podatków. W formie, że było saldo na rachunku i nie ma salda.

14 myśli w temacie “Popcorn anyone?

 1. A tutaj to się zrobiła jakaś żyła wodna, czy co? Wczoraj ktoś pisał mi tu o powoływaniu się na ruskie źródła [szczerze mówiąc żałuję, że skasowałem, bo miałem gotowca], a teraz znów jakiś wyjazd z Eurogeddonem… Ech.

  Skup się, co jest myśleniem życzeniowym: to, że Grecja przestanie płacić swoje długi – czy to, że zacznie?

  Biorąc pod uwagę fakt, że wczorajszego jednak NIE zapłaciła?

  btw: nie mam Eurogeddonu.

  Polubienie

 2. Opuszczanie strefy euro przez Grecję przypomina opuszczanie układu słonecznego przez Voyagera – fafnaście razy już to ogłaszali i ciągle można się spodziewać kolejnych.

  Polubienie

 3. @Cichy: nie bardzo wiem, co chciałeś przez to powiedzieć – że Grecja ma się świetnie, a wszystkie inne opinie to krecia robota ruskiej agentury, czy że fakt, że na razie nie opuścili, miałby dowodzić czegokolwiek innego, niż wyłącznie politycznego tła tego pozostawania?

  Polubienie

 4. Nawet jak opusci to i tak sie nic nie stanie a umorzyć i tak im wszystkiego nie umorzą, większe biedaki bankrutowały i mimo to coś tam musiały pospłacać. Chyba że się całkiem postawią, to życzę im wtedy powodzenia w robieniu interesów przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

  Polubienie

 5. Odważna teoria tyle, nie mająca żadnego podparcia w rzeczywistości. Grecja nie radziła sobie zanim weszła do UE, przez cały czas pobytu w UE była biorcą nigdy płatnikiem i tez sobie nie radziła i teraz jak wyjdzie nie będzie sobie radzić dalej, a jak sie dalej będą kumać z sowietami to wylecą również z NATO i znowu zaczną się zabawy z Turkami

  Podobno na emigrację jadą napierw Ci bardziej pracowici – u mnie (branża IT)pracuje od 2 lat Grek, przychodzi do pracy pół h później, wychodzi wcześniej a wydajność ma jak pół Polaka który nawiasem mówiac też się nie przepracowywuje – tyle w temacie ich wyjścia na prostą

  Polubienie

 6. Absolutnie nie twierdzę, że Grecy są jakoś specjalnie efektywniejsi czy leniwsi od reszty świata; nie jest to zresztą teraz istotne.

  W normalnym systemie, gdzie kraj ma władzę nad własną walutą, jego problemy nie obchodzą nikogo poza nim samym. Południe generalnie miało cokolwiek niefrasobliwe podejście do pieniądza, ale za tę niefrasobliwość płaciło samo inflacją czy dewaluacją, a ostatecznie spsiałą walutą. Inny styl życia po prostu, co kto lubi. Teraz też – nawet jeśli narobili sobie bałaganu, to mając władzę nad walutą wystarczyłoby dodrukować i po sprawie.

  Nie mając władzy nad własną walutą są w dużej, ciemnej d*, na łasce zagranicznej banksterki, narzucającej im całkowicie obcy styl życia.

  Polubienie

 7. Komentarz był raczej do tego linka 0H, że niby Grecy mogą sobie zacząć tak fajnie radzić iż sprowokują innych do wyjścia.
  Dużo wody musiało by w Styksie upłynąć, przynajmniej tyle żeby starsze pokolenia wymarły a z nowymi nawykami wróciły te które teraz pojechały do Europy pracować

  Polubienie

 8. @torero
  Chciałem tylko powiedzieć, że nic pewnego na tym świecie, a prognozy ekonomistów, zwłaszcza w ostatnich latach, mają silne skłonności do niesprawdzania się.

  Polubienie

 9. @hp: wiesz… nawet jeśli Grecy nie słyną z innowacyjności czy pracowitości, to sama perspektywa rozpoczęcia z życiem bez odsetek na karku zdaje się im dawać niezłe fory na [nowym] starcie.

  Polubienie

 10. Czasy samowystarczalnych państw dawno się skonczyły, nie bardzo widzę ich funkcjonowanie w globalnej gospodarce jak pokażą wszytkim palec i powiedzą, że nie spłacą nic

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s