Temido, ty głodny zwierzaku ty.

Niepokojący wpływ wyczerpania na podejmowane oceny wykazała niedawno publikacja w czasopismie „Proceedings of the Natural Academy of Sciences”. Nieświadomymi uczestnikami eksperymentu było ośmioro sędziów wydających decyzje o warunkowym zwolnieniu więźniów w Izraelu. Sędziowie rozpatrywali wnioski o przedterminowe zwolnienie przez cały dzień pracy. Przypadki przedstawiano im w losowej kolejności. Sędziowie poświęcali każdemu niewiele czasu, średnio 6 minut [wnioski zazwyczaj załatwiane są odmownie – przedterminowe zwolnienie uzyskuje tylko 35 procent wnioskujących]. W ramach eksperymentu zapisywano dokładną godzinę wydania decyzji, a także godziny trzech przerw na posiłki – porannej, obiadowej i przedpołudniowej. Autorzy badania przyjrzeli się, jaki odsetek wniosków rozpatrywany jest pozytywnie w zależności od czasu, który upłynął od ostatniej przerwy na posiłek. Okazało się, że po każdym posiłku odsetek wniosków rozpatrywanych pozytywnie gwałtownie wzrasta – przedterminowe zwolnienie uzyskuje wtedy 65 procent wnioskujących. Przez kolejne dwie godziny – aż do kolejnej przerwy na posiłek – odsetek wniosków odrzucanych stale rośnie, a tuż przed posiłkiem odrzucane są już prawie wszystkie. [Daniel Kahneman, „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”]

Niezła książka, choć dopiero ją zacząłem. W niezauważalny sposób badania amerykańskich psychologów zaczynają zajmować poczesne miejsce w moich lekturach. Ale ten jest usprawiedliwiony, przynajmniej Nobla [z ekonomii] dostał.

6 myśli w temacie “Temido, ty głodny zwierzaku ty.

 1. Szukamy ciekawych blogów! Zapraszamy do rejestracji bloga torero.jogger.pl w topliście Najlepsze Blogi pod adresem http://najlepsze.blogi.pq.pl
  Jest to największy i najbardziej znany ranking blogów w Polsce, będący jednocześnie katalogiem blogów. Codziennie odwiedza go wiele osób, ponieważ jest reklamowany i zajmuje wysoką pozycję w Google (wystarczy wpisać słowo: blogi). Dodając blog do rankingu można spopularyzować bloga i zdobyć nowych czytelników. Serdecznie zapraszamy!

  Polubienie

 2. I ty możesz odnieść sukces. Człowiek z Niemiec dzieli się swoim sekretem popularności blogów. Patrz jak zarabiają inni.
  Pani Joanna wczoraj była marną szafiarką, a dziś współpracuje z największymi projektantami mody. Wszystko dzięki naszej unikalnej metodzie.

  Polubienie

 3. BANKIERZY Z MIĘDZYNARODOWYCH KORPORACJI ŁAPIĄ SIĘ ZA GŁOWY. STOSUJĄC TĘ PROSTĄ METODĘ POMNOŻYSZ LICZBĘ ODWIEDZIN SWOJEGO BLOGA O 10000%! WYSTARCZY, ŻE ZASTOSUJESZ JEDNĄ NIEPOZORNĄ ZMIANĘ.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s