Zapomniany dokument.

Weksel. Rzecz, której wąskiego kontekstu nie ogarniam. Stosują go niemal wyłącznie banki przy kredytach hipote[ty]cznych i naprawdę nie wiem, dlaczego.

Dochodzenie praw z weksla jest stokroć łatwiejsze, niż w przypadku np. sądzenia się o niezapłaconą fakturę – zobowiązanie ma charakter bezwzględny i stwierdzenie jego ważności nie wymaga dochodzenia, czy faktura została wystawiona zasadnie, czy usługa została wykonana należycie, etc. Sądowi wystarczy tylko okazanie weksla i już; przy zachowaniu wymogów formalnych dla stwierdzenia prawa i uzyskania klauzuli wykonalności przewidziana jest nawet oddzielna, uproszczona ścieżka [niech mnie jakiś prawnik poprawi, jeśli piszę głupoty]. Od 2007 r. przestał obowiązywać urzędowy blankiet i idące za tym opłaty skarbowe, jest to więc w zasadzie instytucja bezkosztowa [nie licząc protestu, przed koniecznością którego można się zresztą zabezpieczyć]. Weksle [teoretycznie] mogą być skupywane przez banki, uzyskać więc można dostęp do względnie szybkiej gotówki. No i stronami transakcji mogą być osoby fizyczne, co w ekstremalnych sytuacjach może zabezpieczyć przed pożyczeniem szwagrowi stówki, chociaż to tylko na dwa dni, jak śpiewa Bukartyk.

Tymczasem w Matriksie stan wiedzy w temacie jest gorzej, niż mizerny. Bank, w którym mam rachunek, właśnie wycofał się z usługi inkasa. Notariusz, którego pytałem o koszty protestu, każe mi się kontaktować na drugi dzień, do tego czasu sprawdzi cennik. 98% statystycznych uważa porozumienie wekslowe za papier ważny dla wierzyciela, gdy tymczasem zabezpiecza on przecież głównie interesy dłużnika. A wszyscy razem uważają, że to narzędzie wyłącznie dla wielkiego biznesu, kompletnie nieprzydatne w codziennej działalności biznesowej.

Tak, zgadliście, właśnie testuję. Zostańcie z nami, wracamy po przerwie.

Na koniec ciekawostka przyrodnicza: wedle mojego rozeznania prawo wekslowe jest bodaj najdłużej nieruszaną ustawą okołofinansową w naszym kraju-raju. Przetrwało ono w niezmienionym kształcie od – uwaga! – 1936 roku. Ogarnięcie ciężaru gatunkowego tego faktu w Rzeczypospolitej pozostawiam zainteresowanym.

10 myśli w temacie “Zapomniany dokument.

 1. Warto dodać, że jeśli weksel jest zbywalny, to porozumienie wekslowe w ogóle nie obowiązuje ewentualnego nabywcę, a jedynie uprawnia wystawcę weksla (dłużnika) do dochodzenia swoich praw od pierwotnego wierzyciela.

  Polubienie

 2. Tutaj żaden hydraulik nie przyjmie zapłaty inaczej…

  Bo Ty na jakimś wygwizdowie mieszkasz. W takich np. Niemczech wachlarz form płatności dla hydraulików jest rozwinięty znacznie bardziej.

  BP, NMSP.

  Polubienie

 3. W takim razie zgrabnie połączę temat notki z podtematem komci i Twoją uwagą i spoję wszystko starym powiedzonkiem: Jak powiedziała pewna prostytutka, „Nic ode mnie nie chciał i pewnie dlatego dał mi czek bez pokrycia”.

  I od tej pory rozmawiamy wyłącznie o pieniądzach. To jest poważny blog, do kroćset.

  Polubienie

 4. Weksel to szacowna instytucja w polskim prawie. Popełniłem nawet swego czasu małe dzieło na temat jego początków (pierwsze polskie prawo wekslowe uchwalił Sejm Wielki w kształcie właściwie bardzo bliskim współczesnemu w ramach kręcenia bata na warcholstwo. :p

  A co do weksli współczesnych, to słusznie kojarzą się przede wszystkim z zabezpieczeniem praw wierzyciela – właśnie z uwagi na uproszczenie procedury dochodzenia należności. Świadomość społeczna jest taka, że wystawca weksla musi zapłacić no matter what, ergo nikt przy zdrowych zmysłach takiego dokumentu nie wystawia, jeśli nie musi. 😉

  Polubienie

 5. E tam. Całkiem niedawno było głośno o wekslach – za czasów samoobrony. A o zapomnianych wekslach miałem nawet temat na lekcjach przedsiębiorczości w liceum.
  One takie zapomniane jak różne rodzaje spółek. Jak się bliżej przyjrzeć to okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

  Polubienie

 6. Dzięki tej podejżliwości wobec weksli udało mi się nie zakupić nieruchomości (sprzedawca się nie zgodził na uiszczenie części należności w tej formie); co akurat sobie chwalę, bo wkrótce potem trafiliśmy na lepszą ofertę 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s