QOTM.

„Historia Polski obejmuje szczegół, że gdy pewien król pragnął się cofnąć przed nieprzyjacielem, następującym nań z przemagającą siłą, husarze przeszkodzili temu, oświadczywszy wyniośle, że nie ma powodu obawiać się, kiedy jest pod ich osłoną, gdyż jeżeliby niebiosa zapaść się miały, toby je podtrzymano na ostrzach kopii.”

Z takimi to ludźmi ruszył Stanisław Żółkiewski na nieprzyjaciela, o którym sądzono, że jest 13-krotnie liczniejszy od sił własnych. I decyzja ta nie wywołała żadnego sprzeciwu jego rycerzy.

Kłuszyn a Grunwald.

5 myśli w temacie “QOTM.

 1. I za to ruskie tak bardzo nas nie lubili i zemścili się komuną. No, ale legalnie, żaden Rosyjski władca nie był na polskim tronie, a nasz Waza był Carem Rosji.

  I za to wypiję.

  Polubienie

 2. Waza tak samo się legalnie koronował jak i Romanowowie (czyli dzięki sile oręża): może tylko Władysław zadbał o lepsą podkładkę u lokalnych kolaborantów 🙂

  Polubienie

 3. @a_path
  Właściwie to nie król Zygmunt III Waza, tylko królewicz Władysław Waza i nie był, tylko miał dużą szanse, ale cóż, zostało to spieprzone. I nie pierwszy i nie ostatni raz w historii tego kraju coś zostało spieprzone, więc teraz zostało tylko napawanie się z niewykorzystanymi sukcesami przed 400 lat 😉

  Polubienie

 4. @bkr: ojtam ojtam. Teraz mamy Janowicza i Radwańskie, CDProjekt, najwięcej laureatów Oddysey of the Mind na świecie po Hamerykańcach i Chinolach i ochnaście pierdylionów innych powodów do dumy 🙂

  Polubienie

 5. Bitwa pod Kłuszynem otworzyła wojskom polskim drogę na Kreml. Rzeczpospolita Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego była u szczytu powodzenia. Królewicz polski Władysław Waza, został obrany carem Rosji. Z tytułu tego zrezygnował dopiero po 25 latach. Wojska Rzeczypospolitej wkroczyły do Moskwy i pozostały tam przez dwa kolejne lata. Warto więc, aby w zbiorowej świadomości Polaków, bitwa kłuszyńska zajęła w pełni zasłużone miejsce – obok Grunwaldu i Wiednia.

  Tyle tylko, że Grunwald i Wiedeń naprawdę „przetrąciły kręgosłupy” krzyżackich i tureckich sił zbrojnych. Kłuszyn był przy nich niewielką potyczką, bez realnego wpływu na siły którejkolwiek z armii. Otworzył drogę na Kreml, ale pobytu tam polskiego żołnierza nie udało się należycie wykorzystać. Stąd różnica.

  No, ale legalnie, żaden Rosyjski władca nie był na polskim tronie…

  To się akurat nie zgadza. Romanowowie przez dobre sto lat byli królami Polski i mieli po temu nawet lepsze podstawy prawne niż Waza do tronu carskiego.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s