Układ zamknięty na żywo, cz. II

Układ zamknięty, o którym niedawno pisałem, żyje i ma się nader dobrze. Właśnie Układ Ochrony… cojogodom… Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dołożył 464k pln kary dla właściciela restauracji Sphinx. Za – uwaga!

Prezes UOKiK-u Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyjaśnia, że Sfinks Polska ograniczała niezależność gospodarczą swoich franczyzobiorców narzucając partnerom sztywne ceny towarów. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Organizator sieci może jedynie sugerować kontrahentom ceny maksymalne, ale nie może wymagać ich przestrzegania. Za brak możliwości stosowania konkurencyjnych cen zapłacili klienci, którzy nie mogli wybrać lokalu z tańszymi usługami.

Fascynujące, zaiste. Idę poszukać jakiegoś tańszego McDonalda, bo w $DEFAULT trzymają się tych cen maksymalnych jak pijany płotu. A jak nie wyjdzie, spróbuję w KFC. Możecie polecić jakiś?

7 myśli w temacie “Układ zamknięty na żywo, cz. II

 1. Ciekawe co by się stało, gdyby ktoś medialny cały czas przywoływał ten przykład – no bo albo faktycznie jest tutaj Układ Zamknięty, albo jakiś fakt został przeoczony/przekłamany.

  Polubienie

 2. Z McDonald’sem to wiesz, że wygląda trochę inaczej? Swojego czasu McDonald’s we własnych lokalach zaczął wprowadzać podwyżkę na najtańsze kanapki, cheesburgery z 3 złotych podskoczyły do 4 złotych. W lokalach, którymi zarządzali franczyzobiorcy nie było przymusu stosowania nowych cen i przez jakiś czas niektórzy trzymali 3 zł, inni podnosili do 4 zł i klient tak naprawdę nie wiedział, na co trafi.

  To było ze 2 lata temu chyba. Jak jest teraz, to niestety Ci nie powiem, bo dawno nie byłem w tym fast foodzie.

  Polubienie

 3. Really? No cóż, człowiek całe życie uczy się czegoś nowego… serio.

  Wtem nagle tamże!

  „- Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK. Nie zgadzalibyśmy się z tą decyzją nawet gdyby kara wynosiła 1 zł i zamierzamy zaskarżyć ją do sądu, ponieważ uważamy, że nie było podstaw do jej wydania. Polityka cenowa w naszych sieciach jest zgodna z przepisami, co potwierdzają też opinie prawne, jakimi dysponujemy. Decyzja Urzędu jest tendencyjna i pozbawiona obiektywnej oceny i jak sam Urząd napisał w komunikacie dla dziennikarzy – bezprecedensowa. Dlatego jedyną reakcja może być zaskarżenie – komentuje Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska.”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s