2 myśli w temacie “Zaznaczone do przeczytania.

 1. — UWAGA SPOILER! —

  I jest smakowite. 😉 Chociaż pisanie o chrześcijanach, jako elitarnych wyznawcach „starożytnej religii”, ludziach o podwyższonym standardzie kwalifikacji i moralności; porównywanie ich do średniowiecznych Żydów to jakieś nieporozumienie. Poza tym jednak analogia wcale nie głupia.

  A jednak autor popełnia podstawowy błąd tak charakterystyczny, dla współczesnych dziennikarzy pobieżnie i płytko zaznajomionych z historią. Utożsamia mianowicie społeczeństwo feudalne z jego następcą – społeczeństwem stanowym. Społeczeństwo feudalne nie jest posegregowane i zamknięte – wręcz przeciwnie – granice klas społecznych są płynne i stosunkowo łatwo przekraczalne. W feudalizmie nie ma arystokracji, arystokracja dopiero się w nim tworzy. A zostać władcą kilku wsi i miast można równie łatwo jak tę pozycję utracić.

  Feudalizm to czas krytycznego niedoboru siły roboczej. Czas, kiedy ziemi jest pod dostatkiem, tylko uprawiać jej nie ma komu; czas, kiedy najwyższą cenę ma wykwalifikowany fachowiec. I teraz rzeczywiście pod pewnymi względami jest podobnie. Dla mnie bomba. 😉

  Polubienie

 2. Średniowiecze w porównaniu do czasów wczesnonowożytnych oferowało wyższy uśredniony standard życia. Tak piszą panowie Wijaczka i Mikulski w swojej książce jak najbardziej historycznej. Trudno mnie sobie wyobrazić model, który proponuje autor eseju bez włożenia olbrzymich ilości energii w system by to Średniowiecze 2.0 powstało.
  Chiny przywołane w eseju są ciekawym przykładem na stan zaawansowania technologicznego, które zostaje zapomniane. I można myśleć, że najzwyczajniej się wszyscy znudzili i zapomnieli. Ja bym jednak założył taki przypadek, że ktoś do nich przypłynął i przekonał do zapomnienia. Dla tzw. „świętego spokoju”.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s