Z prac rządu PO/PSL.

Ministerstwo tzw. Sprawiedliwości spogląda sympatycznie na pomysły policji i prokuratury, postulujące podniesienie progu przestępstwa przy kradzieżach z dotychczasowych 250 zł do 1000 zł.

I każdy mówi o zabezpieczeniu interesów poszkodowanych, o „kalkulacjach”, w których koszty postępowania przewyższają kwotę sprawy. A nie spotkałem nikogo, kto zająknąłby się choć słowem o tym, jaki wpływ będzie to mieć na przestępców. Oczywiście na ich liczbę ma wpływ zarówno wysokość kary, jak i jej nieuchronność – kara śmierci za niewłaściwe parkowanie przy zerowej wykrywalności będzie mieć taki sam, zerowy skutek, jak penalizacja tegoż niewłaściwego parkowania karą 10 groszy przy stuprocentowej wykrywalności – ale do tępych, zakutych, peowskich łbów najwyraźniej to nie dociera.

Kiedy lepiej zaryzykować i skroić kogoś z, powiedzmy, 800 zł? Kiedy w razie wpadki będzie Ci grozić „areszt, ograniczenie wolności lub grzywna” [Art. 119 kodeksu wykroczeń] czy kiedy będzie Ci grozić „kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5” [art. 278 KK]? Misiaczkom, próbującym wbić mi się na wątek ze smętnymi morałami na temat nieistotności wysokości kary, proponuję wyobrazić sobie popyt na bilety MPK w sytuacji dotychczasowego zakanarowienia i opłaty karnej w wysokości 4 zł za jazdę bez biletu.

13 myśli w temacie “Z prac rządu PO/PSL.

 1. Oja, niezły próg. Wyobraźmy sobie, że skroili Ci sztandarowego Androida – Samsunga Galaxy S2. Teraz weźmy metodykę którą widziałem na posterunku – otwieramy Allegro i patrzymy na ceny. Widzę nówki zaczynające się po około tysiąc złotych, więc używka warta jest mniej. Wybacz, to nie było przestępstwo!

  Polubienie

 2. A ja się głowię czy to się również odnosi do oprogramowania? Mogę sobie zainstalować spiraconą wersję jakiejś aplikacji poniżej 1000zł i dostać jedynie mandat? 😉

  Polubienie

 3. Radmen, nie sprawdzałem tego, przyznaję, ale o ile mi wiadomo, kradzież własności intelektualnej nie podpada pod ten paragraf. Ma swój własny chyba w Prawie Autorskim. Ale głowy nie daję, a szukać teraz nie mam czasu.

  EDIT: O właśnie, IRem mi się wbił przed mikrofon. ^^

  Polubienie

 4. Nie ma w prawie czegoś takiego jak kradzież własności intelektualnej. Również trudno mi to sobie wyobrazić takie zdarzenie w świecie rzeczywistym… Przypuszczam, że miałoby coś wspólnego zarówno z niszczeniem nośników, jak i lobotomią, ale mimo wszystko trudno.

  Polubienie

 5. Nie słyszeliście? Kradzież własności intelektualnej to ostatnio zbrodnia gorsza niż morderstwo. No, może jeszcze nie, ale jest na dobrej drodze.

  A podniesienie progu? Jest takie przysłowie, że jak kraść to miliony. A jak kradniesz miliony, to jesteś po prostu zaradny biznesmen. Czyli gdzieś tam jest drugi próg, gdzie się przestępstwo kończy. Proponuję ten próg podnieść co nieco. Daliście się wziąć na przynętę i pogoniliście za płotkami, odwracając uwagę od grubych ryb, czyli dokładnie to, o co chodziło rządowi, hehehehe 😉

  Polubienie

 6. Zamiast zwiększać próg, powinni poprawić nieuchronność kary i zmniejszyć/zmienić najniższe kary za przestępstwa. Wsadzanie za kratki kogoś, kto ukradł 500zł jest rzeczywiście bezsensowne (chociażby z ekonomicznego punktu widzenia), ale nazwanie go przestępcą jest na miejscu… i mógłby chociaż te pieniądze zwrócić (chociażby miał swój własny telewizor sprzedać) i jeszcze trochę ulic pozamiatać…

  Polubienie

 7. A czytacie gazety? Robi jak 20 lat temu, przestępczość wyłazi na ulice. Ostatnio w Białymstoku zadyma poważna, tam w ogóle robi się ostro, wraca do łask „dziesiona” czyli napad z pobiciem, tak żebyś nawet nie zdążył zobaczyć twarzy napastników, przeważnie małolatów, zabierają nawet buty. U mnie na wsi od 2-3 lat wyraźnie skoczyły kradzieże, w sezonie wiosna-jesień nie ma tygodnia żeby kogoś w okolicy nie obrobili. Kradną wszystko co się da, od samochodów po siekiery a jak jakieś jedzenie na wierzchu jest to też nie pogardzą. Policjanci z PG mówią że robi się przerażająco. No i receptą na to jest podniesienie progu, od razu statystyki się poprawią o czym rzecznik rządu nie omieszka nas poinformować.

  Podniesienie progu będzie doskonałą zagrywką medialną bo odwróci uwagę ludożerki jak trzeba będzie się z życiem mocniej zmagać. Nie mogę się doczekać jak wkręcą w to Kaczyńskiego bo że to jego robota to chyba nie macie wątpliwości.

  Polubienie

 8. O, popatrz Torero, zgadzam się z Tobą.

  Tylko mam jeden „drobiazg” do dodania (głównie ad vocem niektórych poprzednich komentujących): jeśli ktoś komuś buchnie komórkę na ulicy (wszystko jedno, czy będzie to SGS2 czy Nokia 3310), to jest to kradzież z rozbojem (no chyba, że będzie kto kradzież kieszonkowa, bez użycia siły bądź groźby jej użycia). Rozbój jest zawsze przestępstwem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s