Zrób sobie klocka.

Drukarka 3D może nieodwracalnie zmienić to, co do tej pory znaliśmy jako masową produkcję. Mając ją w domu albo korzystając z niej, tak jak dziś korzystamy z kopiarki w punkcie ksero, sami staniemy się projektantami. (…) Nawet nie trzeba dużo wymyślać, wystarczy mieć skaner 3D, który znajduje się w każdej konsoli do gier Microsoftu. Drukować trójwymiarowe obiekty można właściwie w każdym materiale, który daje się łączyć: żywicy, nylonie, gipsie, metalu czy plastiku. W najprostszym scenariuszu dla gospodarki to oznacza uwolnienie innowacji i obniżenie kosztów tworzenia nowych produktów. Na dalszym etapie możemy się pożegnać z przewagami, jakie dawała ekonomia skali, i rozpoczęciem procesu deindustrializacji gospodarki. [Forbes 02/2012]

I jeszcze piszą, że cena drukarek 3D zbliża się do ceny drukarek laserowych z lat osiemdziesiątych… na allegro jakiś chyba lepszy model kosztuje 8050k, a gorszy [„obszar kreacji” to sześcian o boku ok. 30cm] już za 8k. Słownie: osiem tysięcy złotych. Massakra. Jakoś nigdy nie interesowałem się tą technologią, a teraz szczęka mi opadła i wybiła skrót do piwnicy.

Cóż… całkiem możliwe, że za parę lat czeka nas rewolucja o konsekwencjach porównywalnych z konsekwencjami wynalazku imć Watta, czy jesteś na to gotowy? W tym kontekście ostatnie działania lobby patentowego zaczynają wyglądać jeszcze bardziej niepokojąco, acz całkowicie zrozumiale i racjonalnie… Chociaż próbom powstrzymywania rewolucji za pomocą aktów prawnych nie wróżę większego powodzenia. Na szczęście.

9 myśli w temacie “Zrób sobie klocka.

  1. Voila.

    Co do tej droższej, to z kolei ja się pomyliłem. Nie kosztuje 80k, tylko niecałe 50k.

    I w sumie cieszę się, że nie podjąłem się produkcji przemysłowej, o której wspominałem tutaj… nie zdążyłbym pewnie nawet zorganizować dystrybucji.

    Polubienie

  2. Ostatnio w samochodzie akurat leciała Trójka i wpadł mi w ucho kawałek reportażu o Polaku, co takie zabawy z drukarkami uskutecznia. Przedstawione to było nieco inaczej: ołpen surs, drukarki mogą mieć możliwość produkcji siebie samych praktycznie i w ten sposób jeden drugiemu przekazuje, piractwo się szerzy 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s