Ufff.

Łonet opisuje kolejną odsłonę rankingu zaufania do polityków. Pierwsze miejsce zajmuje Prezydent, pierwsze miejsce w rankingu nieufności… zgadnij, koteczku. Ale ja nie o tym.

Dawno, daaawno temu pisałem, że nie ogarniam przedmiotu tego sondażu. Bo co właściwie to pytanie mierzy? Zaufanie do czego? Do tego, że dany polityk nie zrobi błędów ortograficznych na poziomie podstawówki? Że okaże się politykiem prawdziwie demokratycznym i nie podpisze ACTA? Zaufanie, wyrażające się gotowością do pożyczenia takiemu np. 10,000 zł bez zastawu? A może zaufanie w wersji OEM – że po prostu po zjedzeniu z nim obiadu w naszym domu nie będziemy chcieć starannie zrewidować takiego przed wyjściem…

I jeszcze ta reprezentatywna próba 1058 osób przy najmniejszej cytowanej frakcji na poziomie 12%. Jak już uzbieram na sprzedawcę i będę miał trochę czasu dla siebie, w końcu to przeliczę.

6 myśli w temacie “Ufff.

  1. Drogi Torero, nie umiesz sobie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ niewłaściwie je zadajesz. Właściwe pytanie brzmi: „Co statystyczny Polak-respondent rozumie przez owo «zaufanie»?” A założę się, że zgodzisz się za mną, że statystyczny Polak-responednt też tego nie wie. Ale, by nie wyjść na idiotę, za «zaufanie» z automatu podstawi sobie «sympatię» i już wszystko stanie się jasne. Voilà!

    Polubienie

  2. Literalnie? Nic. Ale nie pisałem o tym. Szło mi o to, że muszę kiedyś wreszcie sprawdzić, czy [nawet reprezentatywna – bo to jeszcze inna bajka] próba w granicach 1k badanych daje podstawy do wnioskowania na populację generalną RP w zakresie wielkości frakcji, szczególnie tak relatywnie małych.

    Polubienie

  3. To zależy, jaką chcesz mieć dokładność. Przy próbie 1058 i liczbie elementów wyróżnionych 127 (co daje te 12% mniej więcej) 95% przedział ufności wychodzi 10-14%.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s