26 myśli w temacie “O gazie łupkowym inaczej.

 1. Straszna demagogia. O mogilnikach zapomina się, przywołuje się duchy Czarnobyla (wszak wczoraj to już 25 lat minęło) i jedzie się na strachu ludzkim, zamiast patrzeć na wszystko racjonalnie.

  Weź przestań.

  Polubienie

 2. Gdzie w notce jest cokolwiek o Czarnobylu?

  Szczerze mówiąc, Twój komentarz poza ośmieszaniem, również niewiele wnosi do tematu. Jeśli wiesz coś więcej, chętnie poczytam. Poważnie, bo prawdę powiedziawszy tematem nie interesuję się zbytnio, a link przekleiłem dlatego, że 2GR to wg mnie nośnik pewnego poziomu, przynajmniej w kwestiach finansowych.

  Polubienie

 3. O „duchach Czarnobyla” (tak samo jak i o mogilnikach) wspomniałem przez analogię. Możesz twierdzić, że się ośmieszam, dla mnie jednak osoba pisząca w stylu 2GR nie jest „nośnikiem” żadnego poziomu. Jeśli mam już uznawać jakiś autorytet w tej sprawie, to znacznie bliżej mam na uczelni niejakiego profesora Osiadacza.

  Polubienie

 4. No nie spodziewałem się, że zobaczę tutaj link do tak ekoterrorystycznego tekstu i że będzie to tekst z „Dwóch groszy” 😉 Jeszcze trochę i uwierzycie w globalne ocieplenie. 😉

  Polubienie

 5. Hmm. „Z X się nie rozmawia, do X się strzela”. To, co napisał Czajna jest jak najbardziej na miejscu, polemizować z tym tekstem to tak, jakby pisać doktorat stawiając tezę, że stonka ziemniaczana (nadal) jest zrzucana przez wraże samoloty na nasz piękny kraj. IMAO.

  Polubienie

 6. @Czajna: zobaczysz tu jeszcze wiele ciekawych rzeczy 🙂

  @zammer: w nieustającym przeciwieństwie do Twoich komciów tekst i odnośniki w notce w 2GR jest raczej upstrzony konkretami, które do kalibru stonki desantowej mają się nijak. I w tym kontekście dęte bufonady i strzelanie do kogokolwiek wystawiają raczej świadectwo strzelającemu, niż celowi, no ale ostatecznie to nie moja sprawa i nie mój problem; ja tylko chciałem czegoś się – bezskutecznie, jak widać – dowiedzieć.

  Polubienie

 7. Komcie, konkrety… IMAO kaliber 2GR to najwyżej kamień z piaskownicy, autor tamże straszy taką demagogią, że za głowę się idzie złapać. Stosując jego polemikę można by dowieść śmiało o zgubnym wpływie podróży koleją na losy ludzkości, po czym głosić wszem i wobec bojkot „żelaznych dróg”.

  Cały cyrk polega na tym, że krzyki o poszczególnych wypadkach w skali całości są zwyczajnie śmieszne. Czytałem to i odnosiłem nieodparte wrażenie, że czytam Fakt, czy też inny tabloid, opłacony przez ekologów do ogólnospołecznego wmawiania ludziom, że elektrownie jądrowe to wynalazek szatana, bo był Czarnobyl, a teraz trzęsienie ziemi w Japonii. Wystarczyłoby tylko zmienić kilka terminów i tekst gotowy.

  Jeśli ja chciałbym się czegoś na jakiś temat dowiadywać, nie pokładałbym wiary w pieniaczach lejących swe żale w otchłań sieci, ale szukał publikacji naukowych na ten temat. Co prawda moja branża jest zdecydowanie bardziej skierowana w stronę dystrybucji, niż pozyskiwania surowca, jednak swoje pierwsze kroki skierowałbym w stronę AGH i tam szukał. Moja wiedza wystarcza mi do powiedzenia, że tekst 2GR jest demagogią, wyolbrzymianiem ryzyka (towarzyszącemu wszak każdej dziedzinie technologii) i brakiem solidnych kalkulacji. Przypomina mi to kaczkę dziennikarską, która przez dłuższy czas pokutowała w mediach – głosiła ona, jakoby „bardzo ważne przepisy międzynarodowe nie zezwalały na krzyżowanie się rurociągów prowadzonych po dnie morskim”. I tak sobie ludzie pohukiwali na ten temat, pohukiwali podobnie jak 2GR.

  Do tych „dwóch groszy” za grosz zaufania nie mam.

  Ze strzelaniem to była taka parafraza, żeby podbudować swój wizerunek.

  Polubienie

 8. Przepraszam zatem, nazwę rzecz po imieniu: 2GR napisał gówniany tekst, jego wartość merytoryczna jest o kant dupy potłuc, dno plus metr zalegających na dnie Wisły fekaliów.

  Wystarczy? Inaczej niestety nie wiem jak to określić, ani w sposób kulturalny, ani rynsztokowy.

  Polubienie

 9. Niezły flame sobie urządzacie 🙂

  Pozwólcie, że i ja dorzucę swój trzeci grosz: takiego pseudo-ekoterrorystycznego bełkotu, jaki funduje swoim czytelnikom autor 2GR dawno nie widziałem. Torero, nie rozumiem dlaczego tak zaciekle bronisz 2GR. Wierzysz w to, co on tam wypisuje, czy jak?

  Polubienie

 10. @cherst: no żesz murwa kadź, dwa razy pisałem, że chciałbym się czegoś dowiedzieć. Plus raz – że w przeciwieństwie, 2GR podaje przynajmniej jakiekolwiek argumenty. Żadna z tych wypowiedzi nie kwalifikuje się IMO jako jakiekolwiek poparcie dla tez zawartych tamże. Ale ja to truskawki cukrem…

  Polubienie

 11. Szybki kurs argumentacji:

  Argumenty
  „Do wydobycia gazu łupkowego pompuje się w ziemię toksyczną mieszankę, która zawiera m.in. aceton.”
  „Mieszanka ta jest nieszkodliwa dla środowiska, co udowodniły badania [link]”.
  „Mieszanka jest szkodliwa. Gdy zepsuł się szyb w Północnej Karolinie zatruł wszystkie ryby w pobliskim jeziorze. [link]”
  „Ok, ale biorąc pod uwagę ile szybów działa w tamtym rejonie i zepsuł się tylko jeden przez okres 40 lat, wydobycie jest bezpieczniejsze niż kopalnie węgla.”
  Opinie
  „Autor napisał gówniany tekst.”
  „To demagogia.”
  „Co za pseudo-ekoterrorystyczny bełkot.”
  „Obcokrajowcy kupią naszą ziemię, zatrują nasze rzeki i ukradną nasze kobiety.”

  W celu dyskusji używa się argumentów, do trollowania używa się opinii.

  Polubienie

 12. No nie spodziewałem się, że zobaczę tutaj link do tak ekoterrorystycznego tekstu i że będzie to tekst z „Dwóch groszy” 😉 Jeszcze trochę i uwierzycie w globalne ocieplenie.

  No ba, normalnie cud! Zresztą, trudno żeby jakiekolwiek źródło nieodnawialne było uznawane za „ekologiczne”…

  Polubienie

 13. Przepraszam zatem, że trolluję w tym świętym miejscu 😉

  Co do szybkiego kursu argumentacji: ma on sens wtedy, kiedy poziom komentowanej wypowiedzi opiera się na czymś innym jak manipulacja faktami.

  Obecnie niestety nie dysponuję wystarczającą ilością wolnego czasu, żeby zagłębiać się w szczegóły technologiczne towarzyszące tak nośnemu ostatnio tematowi, jakim jest gaz łupkowy. Głowę mi zaprząta inny, również „modny” temat, a mianowicie porównanie przepływów nieizotermicznych i wymiany ciepła w gazociągach lądowych i morskich. I przepraszam, że nie nagrywam wszystkich wypowiedzi autorytetów w dziedzinie gazownictwa, żeby na zawołanie wyszukać odpowiedni fragment i podzielić się nim ze światem (chodzi głównie o to, że 2GR wyciąga argumenty ryzyka technologicznego i je demonizuje do tego stopnia, że po przeczytaniu tekstu odnoszę wrażenie, że ryzyko jest przynajmniej tysiąckrotnie wyższe niż jest faktycznie – to jest właśnie demagogia analogiczna do podnoszenia argumentów typu „Energia jądrowa? Urządzą nam drugi Czarnobyl!”).

  Obiecuję kiedyś do tematu przysiąść i zrehabilitować się za to, co powyżej nazwanie zostało trollowaniem. Jednak kiedy to się stanie, nie jestem obecnie w stanie przewidzieć.

  PS Kilka lat temu śmiałem się do rozpuku, jak jeden z wykładowców oznajmił, że „każdy ekolog jest jak arbuz – zielony na zewnątrz, a czerwony w środku”. Obecnie jednak dochodzę do wniosku, że takie znowu wyssane z palca to nie było. Ale co ja tam wiem, skoro od dłuższego czasu czytam (nie przeczę, z dozą pewnego dystansu) tygodnik Pawła Lisickiego. Wszak to mnie automatycznie dyskredytuje i wkłada w nawias ciemnogrodu, czyż nie? 😉

  Polubienie

 14. @zammer: stop friendly fire, please!… W ramach doprecyzowania dyskusji polecam zarówno nieskromnie więcej notek z tego blogaska, jak i więcej notek z 2GR. Żebyś na przyszłość wyzywanie od lewaków dawkował z większą roztropnością 🙂

  Polubienie

 15. A widzieliście taki fiński dokument z 2010 „Nowa wojna o gaz”? Fajne rzeczy tam padają, zasadniczo wychodzi że te łupki w Polsce to druga gorączka złota w USA, od 10 lat siedzą tu największe firmy wydobywcze i wiercą a w mejnstrimie nadal cisza. No, ostatnio w Wybornej pojawił się artykuł przygotowujących leminżerię że być może jednak prawdopodobne jest że tego gazu może być trochę więcej niż pisaliśmy wcześniej, oczywiście winę za ów „błąd” ponoszą cytowani przez nas eksperci i dalej podajemy liczby o rząd wielkości zaniżone ale… już tylko o rząd. Znaczy coś się dzieje.

  Uruchomienie wydobycia to będzie dla Rosji kaplica, stąd ten jazgot. Wbrew rozpowszechnionemu poglądowi to nie Europa potrzebuje Rosji lecz Rosja Europy, 2/3 budżetu czerpie z handlu gazem i ropą, więc 6 miesięcy opóźnienia w płatnościach i Rosja leży.

  Zammer, każdy zielony to albo naiwny głupek albo czerwony, innych wariantów nie ma w naturze. ZSRR od lat 60-tych ich sponsoruje bo ekololo, pacyfilis, krisznowcy i inne takie rozsadzają społeczeństwo od środka a takie jest łatwiej poddać manipulacji. Dziś też Gazprom stypendia funduje. Niby dlaczego zieloni nie protestują przeciwko Nordstreamowi? 5 lat temu budowa była skrajnie niebezpieczna bo ekosystem a na dnie Bałtyku broń chemiczna z IIWŚ. I nagle wszystkie te problemy zniknęły.

  Polubienie

 16. ZSRR od lat 60-tych ich sponsoruje bo ekololo, pacyfilis, krisznowcy i inne takie rozsadzają społeczeństwo od środka a takie jest łatwiej poddać manipulacji.

  ZSRR? Ja słyszałem, że Korea Północna i Libia. Ba, ta ostatnia ma nawet flagę zieloną, więc coś musi być na rzeczy.

  Niby dlaczego zieloni nie protestują przeciwko Nordstreamowi?

  No jak nie, jak tak… Chociażby: http://www.greenpeace.org/poland/press-centre/dokumenty-i-raporty/gazociag-na-dnie-baltyku

  Polubienie

 17. torero: Niemcy zamykają elektrownie atomowe, to w Polsce plany budowy takowych należy wyrzucić do kosza? Zieloni zdobywają nagle większe poparcie, to znaczy, że wszyscy przechodzą na wegetarianizm?

  Podobna filozofia.

  Polubienie

 18. Ajtam filozofia. Zresztą powód jest [sensowny czy nie, to zupełnie inna sprawa, ale jest]: Szkopy zamykają elektrownie, bo boją się powtórki z Japonii czy Czarnobyla.

  CZEGO boją się Francuzi, skoro technologia – jak twierdzisz – jest ogólnie fajna?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s