QOTE.

Ponoć każdy kto pojawia się w afryce od razu “chce pomagać” tym “biednym murzynom”. Tak mówił Polak, którego poznałem w Lusace. Mieszkał on w Zambii ładnych kilka lat, był przedsiębiorcą dość dużego kalibru. Posiadał małą kopalnię i handlował kruszywami. Angażował się także w wiele akcji. Pomagać trzeba ludziom potrzebującym. Afryka nie jest potrzebująca! Afryka jest tylko inna.

Kiedy europejczyk widzi biednego murzyna, ma ochotę wybudować mu przykładowo dom. Właściciel kopalni zaangażował się właśnie kilka lat temu w budowę osiedla mieszkalnego z pieniędzy europejskich. Kiedy powstały ładne domki, a lokatorzy się wprowadzili działy się dziwne rzeczy. W ciągu kilku dni z domów zniknęły drzwi. Po kilku tygodniach okna. W sumie po co komu w afryce okna i drzwi? To samo stało się z dachówkami, które zostały sprzedane, a na ich miejsce pojawiła się strzecha, a z małego trawnika przy każdym domu zrobiono miniaturową plantację kukurydzy. W ciągu kilku lat osiedle niewiele się różniło od tego, w czym obdarowani ludzie mieszkali wcześniej. To samo spotkało kopalnię mojego rozmówcy, gdzie kadra managerska kierowała się podobną logiką. [Źródło, ortografia oryginalna]

Tekst bombowy, blogasek dopiero ze dwa tygodnie temu [shame on me!] dodany do ulubionych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a lewica przede wszystkim – pieniędzmi tego iirc dwudziestosiedmioletniego milionera dałoby się przecież zrealizować mnóstwo nośnych haseł sprawiedliwości społecznej.

4 myśli w temacie “QOTE.

 1. Cebulski? 😀 Już na joggerze jest jeden, który „myśli jak milionerzy”. 😀

  Swoją drogą, podejście do ortografii ma równie luzackie jak JE Bronisław.

  Polubienie

 2. Dwóch. Z tym, że ja pisuję na ogół o czymś innym. Odpowiem tak: gdyby jeszcze parę lat temu ktoś powiedział mi, że droga do wolności – również finansowej – zaczyna się bezwzględnie we własnej głowie, spuściłbym go na drzewo. Teraz rzecz sprawdziłem w zasadzie półempirycznie i mogę tylko potwierdzić. Może kiedyś – jak parędziesiąt innych rzeczy – opiszę to w osobnej notce i na przykładach 🙂

  Swoją drogą człowiek – przynajmniej wg oficjalnego życiorysu, znasz inny? – dorobił się milionów afaik od zupełnego zera, więc jeśli mówi o sile przekonań, to wypowiada się w kwestii, o której raczej ma pojęcie, więc Twoja szyderka jest… no, taka trochę bezzasadna jest.

  Co do ortografii – oczywiście zgoda.

  Polubienie

 3. Tru, inna. To samo kiedyś mówił Ryszard „dzień dobry państwa” Mbewe, z tym że znalazłem ostatnio kilka jego dość skurwysyńskich delikatnie mówiąc wypowiedzi na temat min. własnej siostry więc nie wiem na ile jest to miarodajne. Mówił mianowicie że z racji takiego a nie innego kształtu cywilizacji afrykańskiej Afrykańczykom nie można wypłacać pensji miesięcznie, nawet tygodniowo, bo znakomita większość z nich nie jest w stanie zaplanować wydatków na 7 dni do przodu. Nie musieli to nie umieją, proste.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s