Iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

Wyjątkowo przytoczę całego niusa [źródło], gdyż primo krótki, secundo komentarz do sprawy mam kropka w kropkę taki sam:

W Zachodnim Okręgu Wojskowym w Kaliningradzie rozpoczęto instalację systemu rakietowego ziemia-ziemia. Pociski Iskander mogą razić cele w promieniu 500 km, mogą być też wyposażone w głowice jądrowe.

Rosyjski dowódca Arkadij Bachin poinformował, że system rakietowy gotowy jest już w 98 proc. – Dostarczamy jeszcze nowe typy broni – dodał.

Rosja groziła rozmieszczeniem pocisków Iskander w obwodzie kaliningradzkim, gdy NATO i Amerykanie chcieli budować w Polsce system tarczy antyrakietowej bez zgody Moskwy. Okazuje się, że Rosjanie przystępują do tych groźnych dla Polski działań mimo uległej polityki obecnego prezydenta USA i wręcz służalczych zachowań polskich władz. [podkreślenie moje – torero]

Znajdziecie to, Misiaczki, na jakiejś głównej portalowej, żebym nie musiał cytować „Bibuły”?…

23 myśli w temacie “Iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

 1. Znajdziecie to, Misiaczki, na jakiejś głównej portalowej, żebym nie musiał cytować „Bibuły”?…

  Znalazłem na Ria Novosti, na które powołuje się Bibuła i Niezależna. Iskandery są instalowane w Zachodnim Okręgu Wojskowym, ale nie ma ani słowa o tym, że konkretnie w Kaliningradzie. A Zachodni Okręg Wojskowy (jeden z czterech na całym terytorium państwa) obejmuje z grubsza europejską część Rosji. Ktoś z Bibuły (czy może raczej „Niezależnej”) jest analfabetą albo celowo dopisał „w Kaliningradzie”.

  Polubienie

 2. A z czego wnosisz, że akurat tam, gdzie dałeś URLa? Czy dałeś akurat tam, bo Ci pasowało?

  Owszem, nie udało mi się znaleźć bezpośredniego stwierdzenia, że rozmieszczono Iskandery w Kalinigradzie. 1:0 do przerwy dla Ciebie. Ale z drugiej strony Ty też nie podałeś cienia dowodu, jakoby Iskandery miały być lokowane właśnie gdzieśtam. No i jest np. to: http://english.pravda.ru/russia/politics/17-12-2010/116249-iskander-0/ A tam takie kwiatki:

  „It is worth mentioning that in NATO countries the news about the possibility of deploying Iskander missile has caused a very nervous reaction. As Victor Litovkin, managing editor of the newspaper Independent Military Review, stated in an interview with Pravda.ru „the concerns of NATO officials are understandable. The missile can be equipped not only with a conventional but also a nuclear warhead. The range of tactical Iskander-M is 500 kilometers, and many military objects of the alliance will be threatened.”

  Bo jak wszyscy zapewne wiemy, „many objects of the alliance” znajduje się w Pskowie… I porozsiewane tu i tam spicze Dimy każą przecież sądzić, że łamanie traktatów jest tylko wypadkiem przy pracy…

  Polubienie

 3. Polskie media informuja o tym, chociaz dosc marginalnie Rosjanie rozmieszczają Iskandery blisko polskich granic, „Prasa w Moskwie już pisze o tych planach: „koniec ocieplenia z Polską”. Rosyjscy wojskowi nie chcą jeszcze ujawniać, w jakich miejscach stanęły wyrzutnie rakiet, mogących przenosić głowice jądrowe. Tamtejsi eksperci twierdzą jednak, że to przede wszystkim obwód kaliningradzki” Rosyjskie rakiety u polskich granic. Reakcja MON, Szef MON nt. rakiet Iskander. „Zachodni Okręg Wojskowy składa się z okręgu moskiewskiego i petersburskiego, a także z Floty Bałtyckiej (łącznie z podporządkowanym jej rejonem kaliningradzkim) oraz Floty Północnej.”

  Ten „koniec ocieplenia” mnie rozbawil. Ale to jest wazniejsze: Gaz łupkowy wstrząsnął Rosją.

  A poza tym dlaczego nikt nie komentuje (a propos konca ocieplenia) tego, ze Teflonowy Tusk zaczal mowic macierewiczem?

  Polubienie

 4. A z czego wnosisz, że akurat tam, gdzie dałeś URLa?

  Poszukaj na tej stronie słowa „Iskander”.

  Przecież masz w tym newsie wyjaśnione, o co chodzi z „many objects of the alliance”:

  „If we place Iskander missiles in the Kola Peninsula, they would cover a significant part of the Scandinavian Peninsula, including a large area of Norway.

  If we place them in Leningrad and Kaliningrad regions, then all NATO facilities in the Baltic come under attack. Being stationed on the territory of Kaliningrad region, Iskander units also cover half of the territory of Poland.”

  Polubienie

 5. o, z tego by wynikało że bibuła ma skądś informację że opracowano do iskanderów głowice niekonwencjonalne… (poza emp). może by źródło podali, to jest nowość że tak powiem sensacyjna.

  Co do umieszczania w obw. kal. to nie słyszałem żeby coś się zmieniło, tzn. będą wszędzie tylko nie tam (zgodnie z umową).

  Polubienie

 6. @Szymon:

  http://defense-update.com/products/i/iskander.htm

  „The Iskander-E missile is a single stage, solid fuel missile weighing 3.8 tons, carrying a payload of 480 kg. it can be loaded with cluster, blast-fragmentation or penetration warheads. A Thermobaric warhead is also believed to be part of the missile’s warhead options. An unconventional warhead could also be an option, including a tactical nuclear warhead.”

  @tdudkowski: nikt nie pisze, nikt nie pisze… sam wojny narodowowyzwoleńczej nie wygram 😉

  @Czajna: w takim razie mamy do wyboru dwie opcje: albo Duce trafił nieoszlifowany diament, który jako jedyny z polskiego dziennikarstwa był w stanie zlokalizować te cholerne Iskandery [i piszę to bez ironii, naprawdę], albo dalej na temat ich lokalizacji wiemy duże g* [bo i tamci mogli paść ofiarą jakiejś gierki] i kończymy wątek stwierdzeniem, że wiemy, że nic nie wiemy.

  EDIT: „Bibuła”, JEŚLI czymś zgrzeszyła, to brakiem sprawdzania źródeł, ale tym [jeśli] zgrzeszyło w takim razie całe polskie dziennikarstwo. W sytuacji cytowania ze źródła ani o kłamstwo, ani o zmyślanie posądzić ich nie można.

  Polubienie

 7. albo dalej na temat ich lokalizacji wiemy duże g* [bo i tamci mogli paść ofiarą jakiejś gierki]

  Owszem, ta informacja nie jest nadzwyczaj wiarygodna. Jest jednak jedyną łatwo dostępną/łatwą do wygoogle’ania, w której w ogóle można znaleźć jakieś dane o miejscu stacjonowania tych Iskanderów. Ma ktoś lepszą? Bo póki co nie widzę, nie słyszę. A skoro nie, to skąd news o Kaliningradzie?

  i kończymy wątek stwierdzeniem, że wiemy, że nic nie wiemy.

  Ależ nie. Wiemy, że Iskandery rozmieszczono na terytorium Europejskiej części Rosji, a to jest przecież obszar ogromny, którego Obwód Kaliningradzki stanowi jedynie mikroskopijną część. Jednocześnie nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że rzeczywiście umieszczono je właśnie w Kaliningradzie i (na dodatek) nikt się o tym nie dowiedział. Wiemy zatem, że pisanie, iż rakiety trafiły do Kaliningradu, jest co najmniej zmyślaniem.

  EDIT: „Bibuła”, JEŚLI czymś zgrzeszyła, to brakiem sprawdzania źródeł, ale tym [jeśli] zgrzeszyło w takim razie całe polskie dziennikarstwo. W sytuacji cytowania ze źródła ani o kłamstwo, ani o zmyślanie posądzić ich nie można.

  Nie musi być „Bibuła”, może być „Niezależna” – Ci brali newsa prosto z Ria Novosti (nie ma mowy o „niesprawdzeniu źródła”, dali zwykłe tłumaczenie) i po prostu dopisali sobie „w Kaliningradzie”, bo tak im się podobało. No dawaj, jak byś określił takie coś, gdyby zrobił to dziennikarz GW? 😛

  Polubienie

 8. @torero: Ales se znalazl autorytet. Przeciez nie kto inny jak milosciwie nam panujacy prezydent polsko-polski Komorowski, powiedzial ze Szeremietiew to kryminalista i on to gwarantuje, ze ow Szeremietiew jest winny, a jesli sie w tej sprawie myli to – obiecal – sie wycofa z zycia publicznego po wsze czasy. Skoro sie nie wycofal i Polska Zjednoczona Partia Obywatelska delegowala go na stanowisko powiernika zyrandola – znaczy sie Komorowski wie cos wiecej niz bylo dostepne najlepszej nawet wiedzy niezawislego sadu. Bo jakzeby inaczej wyjasnic, ze sie Komorowski nie wycofal i kariery nie zakonczyl.

  Polubienie

 9. Szeremietiew powołuje się i cytuje te same źródła, które już znaliśmy (Fronda to też tłumaczenie z Ria Novosti), a od siebie dodaje Czerniachowsk, bo po prostu wie, gdzie w obwodzie Kaliningradzkim stacjonuje jednostka rakietowa. Nadal nie ma nowych informacji, bo u Szeremietiewa próżno szukać choćby śladu takowych. Próbuj dalej.

  Nawiasem mówiąc: nawet jeśli znajdziesz jakieś nowe informacje i nawet jeśli okaże się, że według nich umieszczono Iskandery w obwodzie Kaliningradzkim, to i tak nie zmieni to oceny „dziennikarza” z Niezależnej, którego manipulacja newsem z Ria Novosti jest bardziej niż oczywista, jeśli się tylko porówna oba teksty.

  Polubienie

 10. no to jest oczywista oczywistość że do Iskanderów można opracować głowice jądrowe (skoro już ~55 lat temu zmieszczono je do pocisków artyleryjskich, od 1965 nawet do zwykłych 155tek (ZBV3)).

  Można też opracować głowice z innymi typami broni „niekonwencjonalnej”, mnie ciekawi dlaczego zdanie brzmi „[…] mogą być też wyposażone w głowice jądrowe.”, powinno być wspomniane o broni chemicznej, biologicznej, oraz głowicach wypełnionych ulotkami propagandowymi, bo takie na pewno też da się zrobić. No oczywiście powinni napisać że ten pocisk przenosi wiele głowic atomowych (3 się powinno dać wcisnąć), co za niedopatrzenie…

  mi się zdanie zakończone „mogą być też wyposażone w głowice jądrowe” nie podoba bo z niego jasno nie wynika czy chodzi o ewentualność czy o stan faktyczny. Możliwość upchnięcia w takim pocisku głowicy atomowej jest oczywista (skoro są bomby walizkowe), więc to sugeruje że do Iskanderów opracowano i wdrożono takie głowice.

  co do Kaliningradu to sądzę że tak jak było z wcześniejszymi zmianami — oficjalnie podali by do publicznej wiadomości że wycofują się z decyzji. Zaglądam na itar-tass i takie tam, nic o zmianie (decyzji o wyłączeniu Kaliningradu) nie zauważyłem. Stan rzeczy raczej się nie zmienił od roku, tzn. http://www.topnews.in/russia-announces-plans-extensive-shortrange-missile-network-2219052 (btw, tu też jest malutki przekręt).

  Polubienie

 11. a, w sumie to jest zabawne, do starszego typu rakiet które w Kaliningradzie od zarania stacjonują opracowano i wdrożono dwa typy głowic jądrowych. Do Iskanderów nie, niemniej ktosiom leży na wątrobie sama możliwość opracowania takich głowic do Iskanderów, ale to że sobie tam od zawsze stoją Toczki (pomyślane m.in. też jako nośnik broni jądrowej) już nie XD (można by zgadywać że z powodu zasięgu, ale nie podejrzewam że oni to piszą na serio).

  Polubienie

 12. @Czajna:

  Szeremietiew powołuje się i cytuje te same źródła, które już znaliśmy (Fronda to też tłumaczenie z Ria Novosti)

  Dzień się już nachylił i śpiący jestem… pokażesz mi paluchem, gdzie w tym wpisie – poza fragmentami wywiadów – jest jakaś wzmianka o źródłach, z których korzystał?

  a od siebie dodaje Czerniachowsk, bo po prostu wie, gdzie w obwodzie Kaliningradzkim stacjonuje jednostka rakietowa.

  Po prostu. A Ty po prostu wiesz, skąd „doktor habilitowany nauk wojskowych, oficer rezerwy WP, poseł na Sejm III kadencji, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej” [wiki] ma te informacje. Po prostu wiesz, że on wiedział, gdzie jest baza, wsio. Może i tak. Ale zazdraszczam pewności.

  Czy mi się wydaje, czy w którejś dyskusji zarzucałeś mi kiedyś czarnobiałe widzenie świata?…

  Dziennikarz „Niezależnej” na podstawie dostępnych źródeł dał ciała. Powyższe podłe zamolestowanie werbalne odłożyłem opisane do szufladki z tyłu głowy i kiedyś się zrewanżuję 😛

  Polubienie

 13. Dzień się już nachylił i śpiący jestem… pokażesz mi paluchem, gdzie w tym wpisie – poza fragmentami wywiadów – jest jakaś wzmianka o źródłach, z których korzystał?

  Wciśnij ctrl+f i poszukaj „Ria Nowosti” oraz „Fronda”. Inne cytaty też z newsów, które były tu już przywoływane.

  Po prostu. A Ty po prostu wiesz, skąd „doktor habilitowany nauk wojskowych, oficer rezerwy WP, poseł na Sejm III kadencji, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej” [wiki] ma te informacje. Po prostu wiesz, że on wiedział, gdzie jest baza, wsio. Może i tak. Ale zazdraszczam pewności.

  To Ty mi powiedz, czy bycie doktorem habilitowanym, oficerem rezerwy, posłem na sejm III kadencji, byłym wiceministrem i [byłym] p.o. ministra obrony daje dostęp do planów rosyjskiej armii? Jeśli nie daje, to Szeremietiew wie po prostu tyle co my. Tym bardziej, że zaznaczone przez niego samego cytaty i odwołania do dwóch konkretnych źródeł wiedzy dobrze pokazują, skąd czerpie Szeremietiew informacje. Natomiast pełnienie w przeszłości wymienionych funkcji znakomicie tłumaczy, skąd Szeremietiew wie, gdzie w Kaliningradzie stacjonuje jednostka rakietowa.

  Albo więc zakładamy, że Szeremietiew ma dostęp do informacji niedostępnych nie tylko polskim i rosyjskim mediom (a nie ma powodów, by tak sądzić) i postanowił je ot tak sobie ogłosić na swoim blogu, nie wspominając przy tym w żadnym stopniu swoich źródeł, albo przyjmujemy dużo prostsze i oczywistsze założenie, poparte analizą pozostałej części jego tekstu, że żadnej ukrytej przed nami wiedzy nie ma.

  PS Postanowiłem sobie porównać fragment notki Szeremietiewa o możliwościach Iskanderów notką na Wikipedii. Przepisał z niewielkimi zmianami.

  Polubienie

 14. Czajna widząc lecącego w swoim kierunku Iskandera wykrzyknie tryumfalnie „Ha! Miałem rację torero że Bibuła kłamie! One są na żółto malowane, nie na niebiesko!”.

  Polubienie

 15. Ha, patrzaj torero jak to łatwo być rozrabianym przez kacapską dezinformację. Właśnie się dowiedziałem że te Iskandery to pic na wodę gdyż taktyczna broń atomowa może być przenoszona przez rakiety S300 których w Obwodzie Królewieckim hurtowe ilości.

  Zdaje się że to te same rakiety które „zostały wycelowane” w Polskę gdy Lech Kaczyński zainteresował się instalacją usmańskiej tarczy antyrakietowej. Zostały wycelowane w cudzysłowie bo niby gdzie miały by być wycelowane te rakiety gdy już tam stały (w produkcji są od końca lat 70-tych więc mogły tam stać od 30 lat nawet), w Litwę?

  Polubienie

 16. Heh, Czajna, wygląda na to, że lekceważony przez Ciebie Szeremietiew zdołał omamić nawet braci Litwinów:

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bron-jadrowa-przy-granicy-z-polska-stanowczy-glos-,1,4168294,wiadomosc.html

  „W obwodzie kalinigradzkim rozmieszczona jest taktyczna broń jądrowa, dlatego Litwa apeluje o rozpoczęcie negocjacji na temat jej redukcji – powiedziała w wywiadzie dla radia publicznego Lietuvos Radijas minister obrony Rasa Juknevicziene. Rosja stanowczo twierdzi, że w obwodzie kaliningradzkim nie ma broni nuklearnej.”

  Polubienie

 17. no chodziło mi o to czy wiadomo już może skąd autorzy to wzięli, a także czy było oficjalne potwierdzenie ze strony ruskich że wycofują się z wcześniejszych ustaleń.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s