I nikomu nie chce się ściemniać.

Od lat już skrajnie prawicowe partie w Niemczech nie osiągały poparcie więcej niż 2 proc. elektoratu. Partie lewego skrzydła mają w Niemczech poparcie prawie 60 procent wyborców, a tu nagle w ankiecie przeprowadzonej na zlecenie zbliżonej do SPD Fundacji Friedricha Eberta stwierdza się, że w Niemczech prawie 10 procent ludzi to skrajni prawicowcy.

10 procent respondentów stwierdziło w niej, że narodowy socjalizm miał także swoje dobre strony (…) [Źródło]

I już nie ma pisania o dobrych stronach hitleryzmu, czy nawet jak to się mówi ostatnio zamiast, nazizmu. Jest pisanie „10 procent ludzi to skrajni prawicowcy” i zaraz potem „10 procent respondentów stwierdza, że narodowy SOCJALIZM miał dobre strony”. Bez specjalnych ściem narodowy socjalizm expressis verbis okazuje się prawicą. W zasadzie z tego internacjonalnego wymiaru zidiocenia powinienem się nawet cieszyć, ale jakoś mi się nie chce, wolałbym żyć wśród jednostek kapkę umniejszych od płyty gipsowo – kartonowej, nawet gdyby za Odrą miała czaić się na mnie płyta gipsowo – kartonowa o wrogim nastawieniu.

27 myśli w temacie “I nikomu nie chce się ściemniać.

 1. Czajna, zdajesz się nie dostrzegać subtelności. Pominę fakt, że Hitler program bardzo socjalistyczny miał. Ba, pominę nawet fakt, że strzelasz sobie w stopę, pisząc o nazewniczych problemach było nie było socjaldemokracji 😛

  Ale…

  odłóżmy stan faktyczny, odłóżmy „realną implementację” [nie zapominając o niej, rzecz jasna]. Idzie o to, że miś potrafi NAPISAĆ OBOK SIEBIE „socjalizm to prawica” [abstrahując doraźnie, powiadam, od dyskusji nt. tego, na ile Hitler był lewacki, a na ile „nie”] i nie zapaść się przy tym pod ziemię.

  Oczywiście na pierwszej płaszczyźnie gotów jestem również podjąć z Tobą rzeczową polemikę, ale chwilowo chodzi mi nieco o coś innego 🙂

  Polubienie

 2. Idzie o to, że miś potrafi NAPISAĆ OBOK SIEBIE „socjalizm to prawica” [abstrahując doraźnie, powiadam, od dyskusji nt. tego, na ile Hitler był lewacki, a na ile „nie”] i nie zapaść się przy tym pod ziemię.

  Ja też potrafię, bo odróżniam właśnie teorię z nazwy od stanu faktycznego. Już nie wspomnę, że w samej tej nazwie jest obok socjalizmu nacjonalizm.

  Polubienie

 3. Ech… jak Ci kiedyś napisałem, że lewica i patriotyzm się nie rymują się, to focha strzeliłeś, a teraz boisz się zestawienia z nacjonalizmem jak diabeł święconej wody. A kosmopolitycznego patriotyzmu ogarnąć nie jestem w stanie…

  I nie doczytałeś „abstrahując doraźnie”. To, ile w 3Rz było socjalizmu, ile prawicy, TERAZ mnie nie interesuje, naprawdę.

  Polubienie

 4. Narodowy socjalizm wpychany jest na prawicę, gdyż za największych wrogów miał komunistów, a za nieco mniejszych socjaldemokratów – tak więc jedyne miejsce jakie miał to była prawica.

  Polubienie

 5. Ech… jak Ci kiedyś napisałem, że lewica i patriotyzm się nie rymują się, to focha strzeliłeś, a teraz boisz się zestawienia z nacjonalizmem jak diabeł święconej wody.

  Patriotyzm nie równa się ideologii nacjonalistycznej, a tym bardziej skrajnie szowinistycznej i rasistowskiej, jaka przyświecała NSDAP.

  To, ile w 3Rz było socjalizmu, ile prawicy, TERAZ mnie nie interesuje, naprawdę.

  A powinno, bo to praktyka zadecydowała o tym, jak zakwalifikował narodowy socjalizm dziennikarz, którego cytujesz. Ty uważasz, że powinien się on kierować nic nieznaczącą nazwą, ja uważam, że winien się kierować stanem faktycznym.

  Polubienie

 6. Patriotyzm nie równa się ideologii nacjonalistycznej

  Ale to poglądy w dużej części pokrewne. Jedno nie może istnieć bez drugiego.

  btw. Przypomniała mi się ładna analogia. Nacjonalizm i szowinizm można porównać z miłością matki. Nacjonalizm to miłość, nakazująca dbanie o swoje dziecko i w ogóle opiekę nad nim. Szowinizm – to „miłość” przejawiająca się w tym, żeby dla ułatwienia startu własnemu dziecku wyzabijać wszystkie w sąsiedztwie…

  … aha – to, że analogia dość stara i dzisiaj może wydać się nietrafiona, wynika właśnie z pomieszania szowinizmu z nacjonalizmem. A pomieszanie tych pojęć również nie jest „zasługą” prawicy…

  Polubienie

 7. Jedno nie może istnieć bez drugiego.

  Śmiem się nie zgodzić. Np. patriotyzm nie musi nakazywać polonizacji (germanizacji/rusyfikacji/lituanizacji/whatever) mniejszości narodowych (patriota może, ale nie musi uważać, że to właśnie jest dla jego kraju najlepsze), a nacjonalizm owszem (szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nacjonalizmy XIX i pierwszej połowy XX wieku).

  A pomieszanie tych pojęć również nie jest „zasługą” prawicy…

  A to, że partie nazywające się narodowymi/nacjonalistycznymi miały nieraz szowinistyczne i rasistowskie poglądy nie ma z tym, oczywiście, nic wspólnego? 😀

  Polubienie

 8. torero, nie dalej jak dwie notki temu pisałeś o Finlandii i faszystach. To albo ja nie zrozumiałem co miałeś na myśli, albo nie wiem i Mussolini miał coś wspólnego z Finlandią albo użyłeś skrótu myślowego i utożsamiłeś nazizm z faszyzmem. Jeśli to trzecie – to skądś to się wzięło, prawda? 🙂

  Polubienie

 9. Ale wzmocniłeś leminżerii pogląd że Hitler był faszystą. Odpowiednio długo powtarzane kłamstwo staje się prawdą. A kto powtarza i w jakim celu to już drugorzędna sprawa. Ale tu dobrego wyjścia nie ma myślę sobie, bo trzeba by przestać ironizować i żartować. W sumie może to i dobry pomysł, świat już dawno przestał być do śmiechu.

  Polubienie

 10. Z nazizmem to jeszcze inna bajka. Trzeba po prostu było wymyśleć jakieś słowo, nie kojarzące się ani z faszyzmem [bo to Hitler i czasem Mussolini], ani z hitleryzmem [bo Hitler], bo to wszystko kojarzyło się z Niemcami. A pod „nazizm” można podciągnąć też np. Polaków, więc jest topsz.

  Polubienie

 11. Hitler był faszystą w zradykalizowanej formie – nazizmu.

  Nazywajmy rzeczy po imieniu – narodowy socjalizm. Metkę „nazizm” wymyślili amerykańscy socjaliści żeby się ludziom nie kojarzyło.

  Polubienie

 12. Przecież sam termin „nazi” jest pochodzenia amerykańskiego, resztę sobie wykombinuj. Historię piszą zwycięzcy, jedni socjaliści mieli by w Norymberdze sądzić drugich socjalistów? To zbyt bezczelne kłamstwo, nawet jak na socjalistów. Nazywanie Hitlera faszystą jak i ogólnie skojarzenie faszyzmu z prawicą to jedno z najskuteczniejszych pijarowskich zabiegów w historii świata. Genialne w swej prostocie, skoro socjaliści to lewica to ci po drugiej stronie to prawica, nie? Otóż nie, to dwie frakcje socjalizmu, nacjonalistyczna kontra internacjonalistyczna. Przy czym ta pierwsza ma jakieś tam umocowanie w logice, bo oczywistym jest że w krytycznej sytuacji przede wszystkim staramy się zapewnić dobro swojemu najbliższemu otoczeniu, rodzinie, miastu, państwu. Internacjonalistyczny socjalizm to ściema niesamowita, do dziś działa, iście szatański wynalazek.

  Polubienie

 13. @AdamK: czym innym jest powstanie jakiegoś terminu [w dyskusję o czym nie chcę się wikłać], a czym innym „termin rozpoczęcia jego kariery”. Pacholęciem będąc, nie słyszałem innej wersji, niż „hitlerowskie Niemcy”. Hitleryzm przeewoluował w faszyzm [choć tu istniała faktycznie już dawno częściowa zamienność pojęć], a ten – w nazizm.

  Polubienie

 14. @torero: a kiedy ten termin rozpoczął karierę? Możesz podać jakieś źródła?

  Określenie „hitlerowskie Niemcy” to określenie czasoprzestrzenne w stylu „sanacyjna Polska”, „wiktoriańska Anglia”, „kajzerowskie Niemcy”.

  Polubienie

 15. @torero: a kiedy ten termin rozpoczął karierę? Możesz podać jakieś źródła?

  Sorry… zgłupiałeś? Co mam Ci konkretnie podać? Datę dopuszczenia przez RJP? Datę pierwszego użycia? Protokół z wymyślenia nazwy? Litości…

  Określenie „hitlerowskie Niemcy” to określenie czasoprzestrzenne w stylu „sanacyjna Polska”, „wiktoriańska Anglia”, „kajzerowskie Niemcy”.

  Aha. No i…? Gdyby nie zaczęto rezygnować z „hitlerowszczyzny”, to dzisiaj ambasady nie musiałyby prostować „polskich obozów koncentracyjnych”.

  Polubienie

 16. @toereo: próbuje mi się tu wmówić że określenie „nazizm” zostało wymyślone aby spiąć nazistów z prawicą. Wskazałem że został wymyślony wcześniej, przez samych nazistów. Termin ‚hitleroswkie Niemcy’ nie ma nic do tego.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s