QOTD.

Przykład 1: pracownik zatrudniony jest w wymiarze czasu pracy wynoszącym 1/8 etatu. Podstawowy wymiar urlopu wynosi 26 dni.

Obliczenia:

26 x 1/8 = 3,25 (dla niewtajemniczonych w arkana matematyki należy 26 podzielić przez 8)

Źródło. Nie wątpię, że ów dopisek, demolujący moją kolejkę wpisów domagających się publikacji, powstał – znając życie – na wyraźne życzenie kadrowych, wychowanych na kolejnych reformach polskiej edukacji. I jeszcze dopisek: „Jeżeli wynikiem powyższego mnożenia będzie liczba będąca ułamkiem, należy zaokrąglić ją do pełnego dnia”. Ale nie napisali, że w górę, trzeba sobie to dopiero zobaczyć w przykładach.

28 myśli w temacie “QOTD.

 1. Wot, prawnik… a mnożenie liczby naturalnej przez ułamek jest w podręczniku do matematyki młodszych klas szkoły podstawowej 🙂

  Piotrze, to jest tutorial, więc akurat takie rzeczy – w przeciwieństwie do objaśnienia z notki – przydałyby się jak najbardziej.

  @Zal: obejrzę to bardzo chętnie pod warunkiem uzyskania od Ciebie pisemnego potwierdzenia, że nie zryje mi to psychiki 😀

  Polubienie

 2. Zal, założę się że jak by tak ktoś znienacka zapytał cię na ulicy „w którym wieku na stosie spalony został Galileusz” to też byś wyszedł na taką blondynkę. Nie o fizykę tu chodzi przecież.

  Polubienie

 3. @Przemko: Zastanawiałem się nad tym, a właściwie bardziej nad efektem znanym z eksperymentu Milgrama. Podchodzi facet z kamerą, twierdzi, że „huk jest szybszy, niż błysk” i nikt nie jest w stanie powiedzieć „to nieprawda!”. Ale… niektóre rozmowy były dłuższe i pozwalały na nieco dłuższe zastanowienie. Co więcej, nie zawsze pytanie sugerowało odpowiedź. Bogowie! To podstawowa wiedza fizyczna – światło w próżni porusza się z prędkością prawie 300 000 km/s, a w przypadku dźwięku w warunkach normalnych jest to około 1200 km/h. Chyba każdy słyszał o prędkości ponaddźwiękowej, nie sądzisz? ;] Są rzeczy, które człowiek powinien być w stanie powtórzyć będąc wyrwanym ze snu.

  Polubienie

 4. Zal, zapominasz o chyba najważniejszym elemencie tego pytowego eksperymentu – kamera + dziennikarz (czyli autorytet, nerwy, onieśmielenie itd.).

  Kiedyś na youtube chodził filmik jak dziennikarz z którejś większej stacji tv pytał ludzi czy mieli by coś przeciwko mieszkać pod jednym dachem z homosapiens. Zapewne wybrali tylko tych którzy nie skumali słowa, bo nie wierzę żeby wszyscy dali się zrobić, zapewne część pomyślała że to żart bo jak można tak wkręcać ludzi i opowiedziała równie żartobliwie udając powagę co po montażu całkowicie się zatarło. Nic szczególnego z tego nie wynika, ot taki żart na niezbyt wysokim poziomie obrazujący jak działa człowiek.

  W latach 80-tych ktoś zrobił nawet krótki film dokumentalny obnażający tego typu sytuacje (tzn. dziennikarz zadaje głupie, ty odpowiadasz nie zastanawiając się czy pytanie miało sens, i jeszcze kilka innych rzeczy tam było), może sobie przypomnę tytuł bo chyba nawet mam go na dysku.

  Polubienie

 5. @Przemko: Nie, nie zapominam. W poprzednim komentarzu wspomniałem o eksperymencie Milgrama.

  Natomiast nie da się ukryć, że film nie byłby tak komiczny, gdyby nie jego wybiórczość ;]

  Polubienie

 6. Przydałaby się jednak jakaś substancja w roli ośrodka w którym mógłby się rozchodzić.

  Od razu widać że nie oglądałeś Gwiezdnych Wojen, tam w kosmosie słychać strzały myśliwców. I jak to skomętujesz? :]

  Polubienie

 7. @anhalter:

  „ZSO w Radomiu, JHN, matematyk.

  Ludzie i kobiety, ciszej!
  Pomruk dziewcząt.
  No i co tak na mnie, Ola, patrzysz? Dobrze, że mam brudne okulary – odbiły twoje zabójcze spojrzenie. Choć no do deski, zobaczymy jak u ciebie z rachunkiem zbiorów. Namaluj dwa zbiory: L jak ludzie i K jak kobiety.
  Ola rysuje rozłączne owale.
  No tak, a potem blondynki nazywają mnie męskim szowinistą.”

  Źródło: gdzieś na JM.

  Ta historyjka to nie polemika, to przyczynek 😉

  Polubienie

 8. @Przemko: Gwiezdne Wojny byłyby naprawdę słabym filmem, gdyby wyciąć z nich wszystkie wątki fantastyczne 😛 Uprzedzając pytania – tak, świat byłby smutny, gdyby usunąć z niego wszystkich ludzi mających problemy z określeniem, co jest szybsze – światło, czy dźwięk ;D

  Polubienie

 9. Jak możesz nie wiedzieć? Ów syndrom polega na nieodwracalnych zmianach w korze mózgowej, promieniujących na hipokampy i przedwzgórze nadwzgórza, a objawiających się w mentalnej blokadzie na dyskuje o charakterze niezobowiązującym. Syndrom ów został dość dobrze opisany w „Lancet”, „Nature” i „Annual Journal For Wannabe Sociologists With Blind Faith in All Scientific Fooshmoo Written In English And Shown In PDFs”.

  Miałem gdzieś ciekawe linki do tych opracowań, ale zeżarł mi je mój chihuaua, razem z przygotowywaną właśnie potrawką z trufli piemonckich, więc sam rozumiesz, że w tej sytuacji zdany jesteś na samodzielne guglanie.

  Polubienie

 10. Idę wpisać przymiotnik „kultowy” do słów zakazanych na tym joggerze. Każde kolejne użycie słowa „kultowy” będzie karane banem.

  @anhalter: wiem, na czym polega Twój problem. Posługujesz się wersją googla, która posiada błąd w procedurze wyszukiwania najnowszej wersji, przez co zawsze twierdzi, że jest najaktualniejsza. Poproś kolegę informatyka o pomoc w instalacji najnowszej wersji.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s