6 myśli w temacie “Skacz wraże, jak pan każe.

 1. Lól, antysemita?! To jest przecie zwykły antysyjonista, nie antysemita, wręcz ba! – jego twierdzenia są wielkim ciosem w zasadność antysemityzmu.

  Polubienie

 2. To ja przeklejam komentarz. 😉

  Żydowscy historycy żyjący w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. To był okres kształtowania się nowoczesnych nacjonalizmów w Europie. Mieszkańcy Starego Kontynentu zaczęli wtedy myśleć kategoriami wspólnot etnicznych. Rodziły się narody: niemiecki, polski, francuski. Żydowscy historycy w Niemczech byli ludźmi swoich czasów i działali pod wpływem dominujących w nich prądów. Wzorowali się na nacjonalistach państw europejskich, głównie Niemcach, i w taki sposób powstał syjonizm, a wraz z nim naród żydowski.

  No właśnie, te narody też zostały „wymyślone”. Nie mówiąc już o takich jak Słowacy czy Białorusini. Nie wiem tylko, dlaczego miałoby to być jakąś sensacją, przecież jest rzeczą dość oczywistą, że przed XIX wiekiem w ogóle nie da się mówić o narodach w dzisiejszym sensie tego słowa.

  Rzymianie wcale nie wypędzili Żydów z Palestyny, a Żydzi wcale nie przybyli do Europy. System kar, jaki Rzymianie stosowali wobec ujarzmionych nacji, nie przewidywał masowych wysiedleń. Wyrzucenie całego narodu z jego ziemi to bardzo skomplikowana operacja, której wykonanie stało się możliwe dopiero w XX wieku wraz z rozwojem niezbędnej infrastruktury, np. linii kolejowych. Nawet Trzecia Rzesza miała spore problemy z takimi operacjami, a co dopiero Imperium Rzymskie. Rzymianie byli oczywiście brutalni. Mogli zabić wielu ludzi, spalić miasto, ale nie wypędzali całych narodów.

  Nie znam dobrze tematu wypędzenia Żydów z Palestyny, więc nie będę mówił, że na pewno miało miejsce, ale jest zupełną bzdurą, że w starożytności taka operacja stała się możliwa dopiero w XX wieku. Masowe deportacje stosowali np. już Asyryjczycy, na długo przed Rzymianami.

  Tak, ale wszyscy ci ludzie nie są wcale potomkami wypędzonych Żydów z Palestyny. Mało tego, w sensie etnicznym wcale nie są Żydami. To przedstawiciele rozmaitych innych ludów i narodów, których przodkowie przed wiekami nawrócili się na religię judaistyczną. Żydzi znaleźli się na całym świecie nie dzięki jakiejś mitycznej wędrówce ludów, tylko dzięki masowemu nawracaniu! Bycie Żydem w Europie czy Afryce nie miało nic wspólnego z narodowością. Żydami byli po prostu wyznawcy judaizmu.

  Tak, ale wszyscy ci ludzie nie są wcale potomkami wypędzonych Żydów z Palestyny. Mało tego, w sensie etnicznym wcale nie są Żydami. To przedstawiciele rozmaitych innych ludów i narodów, których przodkowie przed wiekami nawrócili się na religię judaistyczną. Żydzi znaleźli się na całym świecie nie dzięki jakiejś mitycznej wędrówce ludów, tylko dzięki masowemu nawracaniu! Bycie Żydem w Europie czy Afryce nie miało nic wspólnego z narodowością. Żydami byli po prostu wyznawcy judaizmu.

  Tu też głupota, bo to nie „krew” decyduje o przynależności do danego etnosu/narodu. Żydzi w Europie mieli własną, odrębną religię, własną kulturę, własny język (języki), żyli w zamkniętych społecznościach, ich życie regulowało osobne prawo… Najpóźniej w XIX wieku zyskali wspólną tradycję historyczną – choćby to był i mit, to i co z tego? Każdy naród ma swoje mity dotyczące swojej historii, zwłaszcza tej najdawniejszej.

  Całości komentował nie będę, nie czuję się kompetentny.

  Polubienie

 3. Federacja Syjonistyczna Wielkiej Brytanii i Irlandii zaś ostrzegła, że lansowanie podobnych tez „może się przyczynić do wzrostu incydentów na tle antysemickim”. Autor książki – według organizacji – szuka zaś taniej sensacji.

  Hahaha, toż to wprost przyznanie że incydenty „na tle antysemickim” to robota samych Żydów. 😀

  A ostatnie zdanie to „reductio ad Wałęsam”, w sumie miło że nie tylko w Polsce jest stosowany przez ałtorytety.

  Polubienie

 4. Jeszcze a propos teorii o chazarskim pochodzeniu polskich Żydów:

  Przeczą jej badania genetyczne;

  Brak dowodów źródłowych na emigrację Chazarów do Polski;

  Przy istnieniu dowodów na migracje z zachodu;

  Nie wiadomo, ilu Chazarów nawróciło się na judaizm, być może zrobiła to tylko elita, a na pewno nie wszyscy;

  Kaganat Chazarski został rozbity w zasadzie jeszcze w X wieku. Dlaczego dopiero w XII wieku mieliby Chazarowie emigrować do Polski?

  Przed rozbiorami w Rosji nie było Żydów – żaden Chazar nie został na miejscu?

  I jak wytłumaczyć w takim razie chociażby powstanie wspólnego dla wszystkich Aszkenazyjczyków języka jidysz, niepodobny zresztą do tureckiego (Chazarowie to lud turecki), tylko oparty na niemieckim;

  Jeśli sobie uświadomić, że w połowie XVI wieku Polskę zamieszkiwało jakieś 150 tys. Żydów, co stanowiło nawet 75% europejskiej populacji, to widać od razu, że również z punktu widzenia demografii można się obejść bez Chazarów.

  Polubienie

 5. Trzeba zaczekać na całą książkę. W tekście rozmowy na pierwszy rzut oka są pewne uproszczenia. Profesor wie że zachodnioeuropejscy żydzi nie przepadali za za wschodnioeuropejskimi ale czy wie że ci pierwsi także różnili się cechami fizycznymi? Spotkałem się z opiniami że nawet śląscy żydzi bywali nieodróżnialni od Niemców.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s