RoR – zapiski dyletanta.

Po dłuuugiej przerwie [no, bądźmy szczerzy – po dłuuugiej przerwie od rozpoczęcia grzebania w, nie po dłuuugiej przerwie od normalnego użytkowania] zajrzałem do railsów. Dobrze jest pouczyć się czegoś nowego, starać się mieć rękę na pulsie, poszerzać horyzonty i takie tam.

Szfak. W swojej tępej naiwności byłem przekonany, że pod platformę było nie było dość popularną, jaką jest Ubuntu, pakiety preinstalowane będą jak spod igły. A guzik [żeby nie powiedzieć ostrzej]. Pakiety repozytoryjne wciąż hulają na mysql [najnowse railsy defaultują się na sqlite], no ale to kwestia paru naciśnięć klawiszy w plikach konfiguracyjnych i odprawienia alternatywnych inkatacji nad zainstalowaniem tego czegoś – o ile człowiek zdąży przed wściekłym sudo apt-get remove rails zorientować się, że coś nie bangla. Mniejsza. W tym kontekście wypominanie, że sterownik nazywa się sqlite3, a nie intuicyjnie sqlite, to już naprawdę godna pożałowania małostkowość, żeby nie rzec przypieprzanie się do drobiażdżków. Ale dwóch rzeczy developerom wybaczyć nie mogę.

W moim ciasnym światku wannabe-pedanta nie chce się za cholerę zmieścić fakt, że w OFICJALNEJ dokumentacji nie znalazło się miejsce na jej aktualizację z gałęzi 1.x na 2.x. A przynajmniej w części opisującej podstawy. Nic poza elegancką adnotacją, że te tutoriale nie są zaktualizowane do wersji 2.x. I już. Na oficjalnej stronie, w dokumentacji wersji, która w sieci jest już parę m-cy. Kasa zwraca pieniądze, jak kasjerka będzie chciała, a macane należy do macanta. Dowcip nr 2 polega bowiem na tym, że…

… framework nie jest kompatybilny w dół. I tu zaczyna się jazda, bo sądząc po netowym feedbacku sporo osób korzysta z literatury do wersji 1.x czy najzwyczajniej przenosi aplikacje do nowych wersji frameworku. A kompatybilność zaczyna się chędożyć na tak podstawowych rzeczach [dalej – uczciwie i bez bicia mówiąc – nie dotarłem], jak generate scaffold, czyli mniamuśne generowanie prościutkiego CRUDa na podstawie samej struktury tabeli, którą to mniamuśną generacją CRUDa zdaje się epatować na dzień dobry większa większość railsowych podręczników. Naiwna lama zaczyna klepać przykłady z książki… i zalewa ją krew, bo to po prostu NIE działa, a z przykładowego „Cookbooka” zaczyna robić się cockbook [w załączniku link do opinii rozentuzjazmowanych użytkowników, żeby nie było, żem osamotniony loser].

Widziałem w życiu wielu deweloperów, prowadzących projekty tak, jakby byli z pani wyjęci. Ale zawsze wydawało mi się, że takie faule są domeną małych firemek, dukających grosz do grosza na nowe zakupy dla żony pana prezesa, a nie projektów było nie było o zasięgu światowym, które na brak ludzi mających pojęcie o zarządzaniu projektami, architektów systemowych czy zwyczajnych ludzi z mózgiem nie powinny narzekać. Myliłem się. Ale za to trochę bardziej zrozumiałem takie ranty. Over & out.

Edit: właśnie przed momentem znalazłem dość fajny opis scaffoldów w wersji 2.x. Jak pisze sam Autor, There were quite a few changes in the 2.0 release, including the way that Rails generates scaffolding code. This change will probably cause trouble for people using tutorials written for previous versions of Rails. Yeah, probably. Ale przynajmniej plan na dzisiaj wczoraj wykonany, można iść spać w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.

3 myśli w temacie “RoR – zapiski dyletanta.

  1. Jeśli chcesz coś na szybko i nie przeszkadza Ci że (chwilowo?) nie opłacisz tantiemów dziękczynnych autorowi, to widziałam gdzieś na WWW PDFa książki „Flexible Rails” – oparte o Flexa3 i Railsy 2. Część flexową możesz olać jak Cię nie interesuje. Ew. Rails for dummies by Wiley jest na dwójce, ale jak na mój gust – trochę za dużo tam „for dummies” i za mało „dlaczego to co działa, działa”.
    Też się ostatnio wzięłam za railsy 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s