Pozostał jeno zgrzyt zęba.

Sondaż na onecie: „Czy PO powinna współpracować z centrolewicą?” 63% odpowiedzi na „tak”, ok. 70 000 głosów.

Czy PT Niektórzy dalej będą próbować mi udowadniać, że statystyczni wyborcy PO, PiS i SLD różnią się między sobą czymś więcej, niż tylko poglądami na przeszłość i stopniem zacieśniania kagańca?

7 myśli w temacie “Pozostał jeno zgrzyt zęba.

 1. Biorąc pod uwagę, że w Twoim języku "stopień zacieśnienia kagańca" to różnice w programie gospodarczym, "pobożność" to różnica w zakresie liberalizmu/konserwatyzmu obyczajowego, a stosunek do przeszłości to wciąż jedna z najważniejszych kwestii w tym kraju (nie twierdzę, że słusznie) to nie wiem, czy musi być jeszcze jakieś "coś więcej".

  A poza tym statystyczny wyborca mnie za bardzo nie obchodzi. Bo czy mam się przejmować matołem z komentarza na onecie albo panem Józkiem, tokarzem z Szepietowa?

  Polubienie

 2. Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. "Stopień zacieśniania kagańca" tak, jak to widzę, to stopień zamordyzmu obyczajowego, a więc to samo, co proponowany przez Ciebie podział liberalizm / konserwatyzm. A stosunek do przeszłości bez wsparcia np. w programie gospodarczym też biegnie w zasadzie tylko po linii "lewak pobożny / bezbożny".

  Na upartego różnic możnaby się jeszcze doszukać w polityce zagranicznej, podstawowe formacje polityczne w zasadzie dzieli stosunek do uprawiania miłości francuskiej z naszymi sąsiadami. Ale to IMHO w dalszym ciągu za mało, jako że dla takiej choćby np. demografii, która długofalowo dla państwa / narodu jest czynnikiem decydującym, jest doskonale obojętne, czy będzie becikowe, czy nie – natomiast fundamentalne znaczenie ma np. dobrowolność ubezpieczeń i wysokość podatków. A akurat tego rozróżnienia na scenie politycznej wśród _znaczących_ graczy nie widzę.

  Polubienie

 3. Touche! Ale:

  1. Brakowało skali porównawczej bogactwa – zarówno w mediach, jak i w społeczeństwie.
  2. Peerel – na swój śmieszny sposób – "gwarantował" jakieś minimum socjalne. Na kredyt i bez racjonalnego uzasadnienia, ale "gwarantował".

  Zwróć uwagę, że w kapitalizmie w tych dwóch punktach jest dokładnie odwrotnie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s