Tłuczone i w mundurkach.

Socjaliści pobożni w osobie Giertycha, Romana znów rozgrywają mecz z socjalistami bezbożnymi, reprezentowanymi przez wolnościowców spod znaku SLD i agnostyków spod znaku czwartej klasy szkoły podstawowej (bez promocji z matematyki). Idzie na przykład o mundurki, których noszenie może zarządzić dyrektor szkoły. Powtarzamy: których noszenie może zarządzić dyrektor szkoły. Powtarzamy: których noszenie może zarządzić dyrektor szkoły. Eeee… i tak nie dotarło.

Nie sposób nie przyznać racji, chociażby w kwestii rozróżnienia swój – obcy. Pewnie, że jak ktoś zechce, to wejdzie. Ale – nomen omen – na wejściu będzie trudniej.

Oczywizda, noszenia mundurka czy tarczy nie lubi nikt, za moich czasów licealnych na kanwie dawania odporu powstał cały sympatyczny skądinąd social movement, choć – trzeba przyznać – do moich czasów dotrwał tylko przymus noszenia tarcz, traktowany przez nas sikiem prostym, a przez prostodusznego, acz deczko naiwnego Dyrektora – jako zaszczyt, którego tępymi licealnymi łbami nie byliśmy w stanie pojąć. Tylko że nikt nie gardłował z tego powodu za odejściem – IIRC – Strzembosza.

A poza tym – wzdech. Rady rodziców mają być. Doradzać w wyborze, opiniować i takie tam. Socjalizm pobożny w rozkroku, próbując zjeść ciastko edukacji państwowej przy jednoczesnym upodmiotowieniu – za przeproszeniem – oświaty. Nihil novi sub sole. Musi zmienić się wszystko, żeby nie zmieniło się nic.

8 myśli w temacie “Tłuczone i w mundurkach.

 1. Banał, na dobry początek wystarczy bon oświatowy. Księgowi dzielą dotację na liczbę uczniów, po czym szkołom [rzecz jasna w rejonach, gdzie istnieje jakaś konkurencja] całkowicie obcina się dotacje i przyznaje je z powrotem za każde dziecko, które do tej szkoły zapiszą rodzice. W wariancie "zerowym" nie zmienia się nic. W wariancie rynkowym – przy życiu utrzymuje się szkoła, gdzie zamiast picia, palenia, walenia, ćpania, opowiadania o mniejszościach, ekologii i integracji po prostu uczy się dzieci.

  Polubienie

 2. Jak będziesz miał własne dzieci, to zrozumiesz bez czytania w internecie. A na razie musi wystarczyć Google i "bon oświatowy".

  Polubienie

 3. Z bardzo grubsza:
  Szkoła w ubiegłym roku dostała, powiedzmy, 1,000,000 zł rocznej dotacji.
  Do szkoły w ubiegłym roku uczęszczało 200 uczniów.
  Roczny koszt wykształcenia jednego dziecka to 5,000 zł. Jeśli do szkoły w następnym roku rodzice zapiszą setkę dzieci, dotacja wyniesie 100×5,000, czyli dwa razy mniej.

  Oczywiście należałoby pewnie uwzględnić jakieś modyfikatory demograficzne itp. ale to już szczegóły.

  Polubienie

 4. Poszukałem, poczytałem. Pomysł jak pomysł, ma plusy i minusy, jak każdy.

  Tylko co będzie obejmował "bon" (tylko koszta szkoły, czy też koszta rodziców ucznia)?

  A inna sprawa, to co z dziećmi tępych polskich rolników (wszak to prawie 20% społeczeństwa), które bez obowiązku szkolnego (bo jego zniesienie to jeden z punktów programu liberalnego, czyż nie?), pewnie podzielą los swoich rodziców? Będziemy utrzymywać (nie w sensie opłacać) elektorat Samoobrony?

  Polubienie

 5. Bon, przynajmniej wg mojego rozumienia, ma obejmować część dotacji do szkoły, przeznaczoną statystycznie na jednego ucznia.

  Dzieci tępych polskich rolników? Znałem jednego takiego, ścisła czołówka specjalistów od hardware’u w Małopolsce. Fenomenalny elektronik z duszą hackera po technikum na podbudowie ZSZ. Po kiku latach pracy w serwisie poszedł do policji, do pałkarzy – m.in. z powodu niedostania się na AGH, bo przezdolnym dzieckiem z zaniedbanej rolnicznej rodziny nie zainteresował się ŻADEN nauczyciel z kulawą nogą z państwowej szkoły.

  Inny przykład – kuzyn, bardzo podobny profil. Repetował podstawówkę przez zaniedbanie nauczycieli, teraz prowadzi AFAIK dobrze prosperującą firmę elektroniczną. Wot, publiczna oświata.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s